V Nemecku rastie počet žiadateľov o azyl, možno ich bude až 750 tisíc

BERLÍN – V Nemecku tento rok požiada o azyl možno až 750 tisíc ľudí. S odvolaním sa na zdroje z nemeckého ministerstva vnútra to uviedol denník Handelsblatt. Doposiaľ vláda počítala so 450 000 utečencami, aj to bol viac než dvojnásobný nárast oproti vlaňajšku, kedy do krajiny prišlo zhruba dvestotisíc žiadateľov o azyl.

Súčasná imigračná vlna, ktorá Nemecko zasiahla, je najsilnejšia v histórii krajiny. Zatiaľ najviac ľudí požiadalo o azyl v roku 1992 v čase vojen v bývalej Juhoslávii. Vtedy do Nemecka prišlo zhruba 440 tisíc žiadateľov o azyl.

Žiadajú peniaze

Príliv utečencov mimoriadne zaťažuje úrady, ktoré žiadosti o azyl riešia, a tiež spolkové krajiny, ktoré musia financovať ubytovanie utečencov. Pribúdajú preto požiadavky na spolkovú vládu, aby na budúci rok vyčlenila v rozpočte viac peňazí na riešenie situácie s utečencami a už tento rok poskytla spolkovým krajinám dodatočnú dotáciu na zaistenie potrieb migrantov.

Vláda sa zatiaľ zaviazala poskytnúť krajinám jednu miliardu eur. Náklady spojené s utečencami sa ale odhadujú na prinajmenšom päť miliárd eur.

Napätie v spoločnosti

Vysoký počet žiadateľov o azyl vyvoláva napätie v nemeckej spoločnosti. Niekoľko ubytovní pre utečencov sa stalo terčom podpaľačských útokov, objavujú sa aj snahy o zastrašovanie migrantov.

Viac..  Ceny REGIOSTARS za prelomové projekty financované EÚ za rok 2023 sú udelené

V pondelok večer sa podľa serveru Spiegel Online stala terčom podobného útoku ďalšia ubytovňa. K zariadeniu sa priblížilo auto a jeho posádka začala k budove strieľať petardy a delobuchy.

Nemecká kontrarozviedka tiež upozorňuje, že tému utečencov stále častejšie zneužívajú aj krajne pravicové zoskupenia, aby šírili nenávisť proti cudzincom. Kontrarozviedka varovala, že hrozí eskalácia extrémistického násilia. Fyzické útoky by okrem ubytovní pre migrantov mohli mieriť aj proti jednotlivým ľuďom.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

EK predstavuje osvedčené postupy na zlepšenie spolupráce členov EÚ pri azylových postupoch

Komisia predstavila súbor osvedčených postupov na zabezpečenie účinnosti dublinského nariadenia III, ktoré predsedníčka von der Leyenová oznámila v …

Consent choices