Grécko dostane ďalšie miliardy. Eurozóna schválila vyplácanie prvej časti pomoci

BRUSEL/LUXEMBURG – Ministri financií eurozóny schválili vyplácanie prvých 26 miliárd eur z nového záchranného programu pre Grécko. Oznámili to zástupcovia Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM), prostredníctvom ktorého peniaze poskytnú. Vďaka tejto sume budú môcť Atény uhradiť splátku 3,2 miliardy eur Európskej centrálnej banke (ECB).

ESM potvrdil, že počas troch rokov poskytne v rámci finančnej pomoci Grécku až 86 miliárd eur. Euroskupina, teda ministri financií krajín eurozóny, sa na podmienkach tretieho záchranného programu pre zadĺžené Grécko zhodla už minulý týždeň.

Teraz program prekonal poslednú kľúčovú prekážku, keď získal súhlas nemeckého parlamentu. Grécko muselo výmenou za pomoc sľúbiť ďalšie štrukturálne reformy a úsporné opatrenia a zvýšení daní.

Splatia dlh

Grécke ministerstvo financií uviedlo, že 13 miliárd eur z prvej časti pomoci by malo dostať už vo štvrtok ráno. Väčšina z týchto peňazí poputuje na splatenie dlhu, vrátane preklenovacieho úveru z celounijného Európskeho finančného stabilizačného mechanizmu (EFSM).

Viac..  Komisia hĺbkovo prešetrí minulú spoluprácu medzi Slovenskou poštou a spoločnosťou SWAN

Ďalších desať miliárd eur z prvej časti pomoci by malo smerovať na zvláštny účet určený na podporu bankového sektoru. Zostávajúce tri miliardy by malo Grécko dostať na jeseň.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

eurozona

Spotrebitelia v eurozóne zvýšili inflačné očakávania

Domácnosti v eurozóne očakávajú, že inflácia zostane nad dvojpercentnou cieľovou hodnotou Európskej centrálnej banky (ECB) …

Consent choices