Tsipras odstúpil, vládu má zostaviť opozícia

ATÉNY – Grécky prezident Prokopis Pavlopulos sa má stretnúť s vodcom opozičnej strany Nová demokracia Evangelosom Meimarakisom, aby ho poveril zostavením novej vlády. Podľa agentúry Reuters ale opozícia veľa možností na zostavenie nového kabinetu nemá. Najpravdepodobnejšie sú mimoriadne parlamentné voľby.

Politické manévre v Grécku vo štvrtok odštartovala demisia doterajšieho premiéra Alexisa Tsiprasa a jeho vlády. Odstupujúci premiér požiadal prezidenta o usporiadanie predčasných parlamentných volieb v čo najkratšom čase. Podľa gréckych médií by sa mohli konať 20. septembra, termín ale stanoví hlava štátu.

Tsipras s televíznom prejave k občanom vyhlásil, že voliči majú dostať príležitosť sa znovu vyjadriť k ďalšiemu smerovaniu krajiny. Vláda vyjednávaním podmienok nového záchranného programu vyčerpala svoj mandát z predčasných volieb, ktoré sa konali naposledy v januári tohto roku.

Malé šance

Tsiprasovo rozhodnutie očakávali každý deň, keď ministri financií eurozóny a nemeckí poslanci schválili spustenie nového programu pomoci, na ktorého základe krajina behom troch rokov dostane až 86 miliárd eur.

Viac..  D. Kuleba: Ukrajina je na dobrej ceste k začatiu rokovaní o vstupe do EÚ

Meimarakis má podľa agentúry Reuters vzhľadom na rozloženie síl v parlamente len malú šancu na to, aby kabinet zostavil. Pokiaľ jeho Nová demokracia neuspeje, predpokladá sa, že Pavlopulos vymenuje úradnícku vládu, ktorá krajinu povedie do volieb. Na čele kabinetu má podľa ústavy byť predsedníčka najvyššieho súdu.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

EÚ pomáha Grécku hasiť ničivé lesné požiare

Členské krajiny EÚ zmobilizovali 11 hasičských lietadiel a jeden vrtuľník z rezervy rescEU na pomoc …

Consent choices