Grécko chce dodržať dohodu o poskytnutí pomoci

ATÉNY – Dohoda s lídrami Európskej únie o poskytovaní núdzovej pomoci Aténam, ktorú grécka ľavicová strana Syriza dosiahla pred voľbami, sa zrealizuje. Povedal to pre agentúru Reuters po nedeľňajších parlamentných voľbách, v ktorých Syriza zvíťazila, hovorkyňa strany Olga Gerovassili.

„Bude tu vláda so štvorročným mandátom so silnou parlamentnou väčšinou realizujúca program, ktorý sľúbila,“ konštatovala hovorkyňa.

Poznamenala ale, že Atény budú pokračovať v tvrdých vyjednávaniach so zahraničnými veriteľmi, čím poukázala na diskusie o tom, ako sa bude dohoda o núdzovej pomoci realizovať.

Spolupráca s Gréckom

Šéf skupiny ministrov financií krajín eurozóny Jeroen Dijsselbloem uviedol, že sa teší na spoluprácu s Gréckom v rámci pokračovania reformných snáh v krajine.

„Som pripravený úzko spolupracovať s gréckymi predstaviteľmi a pokračovať pri sprevádzaní Grécka v jeho ambicióznom reformnom úsilí,“ konštatoval šéf skupiny ministrov financií.

Dodal pritom, že očakáva rýchle zostavenie novej gréckej vlády so silným mandátom na pokračovanie realizácie dohody o núdzovej pomoci Grécku.

 

Vracia sa Tsipras

Rokovania o gréckom dlhu budú hlavným bodom agendy opätovne zvoleného premiéra Alexisa Tsiprasa, ktorý sa pripravuje na návrat do úradu po prekvapujúco ľahkom víťazstve v parlamentných voľbách. Povedal to v pondelok vysokopostavený zdroj Tsiprasovej strany.

„V nadchádzajúcom období budeme pokračovať vo vyjednávaniach, pričom problematika dlhu bude prvým a najdôležitejším bojom,“ konštatoval zdroj.„Budeme žiadať všetky politické strany, aby podporili našu snahu,“ dodal.

Viac..  Členské krajiny o tri roky predĺžili globálny režim sankcií EÚ

Reštrukturalizácia dlhu

Analytik banky JP Morgan Malcolm Barr očakáva, že do začiatku budúceho roka sa dosiahne istá forma reštrukturalizácie dlhu. „Naďalej si myslíme, že program núdzovej pomoci pokročí dostatočne na to, aby to umožnilo reštrukturalizáciu úverov zo strany krajín eurozóny do konca prvého kvartálu roku 2016,“ konštatoval Barr.

Niektoré európske vlády, osobitne Nemecko, odmietajú odpustenie časti gréckeho dlhu, ale nie sú proti predĺženiu harmonogramu splátok.

Pätnásťpercetné HDP

Predstavitelia eurozóny minulý týždeň pre agentúru Reuters uviedli, že európske vlády sú ochotné súhlasiť s tým, že náklady na obsluhu dlhu Grécka budú z dlhodobého hľadiska maximálne na úrovni 15 percentného hrubého domáceho produktu krajiny ročne. To by znamenalo, že nominálne splátky budú nižšie, ak sa gréckej ekonomike nebude dariť, a vyššie, keď bude ekonomika silnejšia.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

 

O ram

Odporúčame pozrieť

benova

M. Beňová: Výzvy na posilňovanie demokratizácie európskych volieb sú falošné

Plénum Európskeho parlamentu sa zaoberalo návrhom na posilnenie európskeho rozmeru organizácie eurovolieb v júni budúceho …

Consent choices