Pavol Frešo: Naša pomoc Vojvodine je aj morálnou povinnosťou

Župan Frešo na bruselskej pôde s Predsedom vlády autonómnej pokrajiny Vojvodina Bojanom Pajtićom aj o zintenzívnení spolupráce v oblasti školstva, kultúry a predovšetkým v pokračovaní projektu  Transdanube.

S Vojvodinou má bratislavská župa dlhodobo dobré vzťahy. V tejto severnej časti Srbska  žije odhadom 70 000 Slovákov a naša pomoc Vojvodine je preto aj morálnou povinnosťou. Začali sme tým najdôležitejším, vzdelanosťou do budúcnosti, teda spoločnou pomocou v oblasti školstva,“ vyjadril sa po stretnutí bratislavský župan Pavol Frešo.

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja sa v Bruseli stretol aj s Predsedom vlády autonómnej pokrajiny Vojvodina Bojanom Pajtićom, ktorý na svojom poste zastáva záujmy aj vyše 70 tisícov Slovákov, ktorí v tejto oblasti žijú. Od roku 2011 je spolupráca oboch regiónov aj spečatená Dohodou o spolupráci, ktorá pokrýva oblasti regionálneho rozvoja, školstva a mládeže, sociálnych vecí či zdravotníctva.

Slovenská republika v druhej polovici roku 2016 predsedá Rade EÚ a zároveň preberá aj ročné predsedníctvo Dunajskej stratégie, v ktorej Slovensko spolu so Srbskom koordinuje prioritnú oblasť voda. Bratislavský kraj v spolupráci s hlavným mestom Bratislava a Európskym výborom regiónov organizuje jedno z najambicióznejších podujatí slovenského predsedníctva, samit európskych miest a regiónov, ktoré do Bratislavy 8. a 9. júla 2016 priláka viac ako 1000 účastníkov –  predstaviteľov regionálnej a lokálnej samosprávy z celej Európy, akadémiu, výskumníkov, mimovládne organizácie, súkromný sektor, ale aj najvyšších predstaviteľov EÚ. Bratislavský kraj plánuje počas samitu zorganizovať verejné sprievodné podujatie na nábreží Dunaja na tému voda ako strategická surovina 21. storočia. Na podujatí sa odprezentujú inovácie a startupové firmy z oblasti vody, ochrany vôd, podzemných vodných rezerv, protipovodňovej ochrany z krajín Dunajskej stratégie. Vojvodina má špičkovú univerzitu v Novom Sade, ktorá sa zaoberá výskumom v oblasti vody a preto predseda BSK Pavol Frešo na samit do Bratislavy pozval delegáciu z Vojvodiny.

Viac..  Ceny REGIOSTARS za prelomové projekty financované EÚ za rok 2023 sú udelené

Bratislavský samosprávny kraj však Vojvodine ponúkol aj spoluprácu na nadnárodných projektoch, ktoré by mohli byť financované cez Operačný program Dunaj alebo Stredná Európa 2014-2020 a rovnako je bratislavská župa pripravená Vojvodine pomáhať pri nastavovaní samosprávy pre efektívnejší regionálny rozvoj. Srbsko je momentálne v prístupových rokovaniach o vstupe do Európskej únie, preto pomoc BSK spočíva aj v prezentovaní príkladov krokov, ktoré Slovensko podniklo v prístupových rokovaniach.

O ram

Odporúčame pozrieť

Open Day

Bratislavský samosprávny kraj sa aj tento rok prezentoval na OPEN DAY v Bruseli

Open Day 2017, teda deň otvorených dverí európskych inštitúcií v Bruseli, sa konal v sobotu 7. …

Consent choices