Margrethe Vestager 1
Komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestager. PHOTO: Audiovisual.europarl.europl.eu

Komisia zisťuje, či belgické mobilné spoločnosti neporušili hospodársku súťaž

Európska komisia začala hĺbkové vyšetrovanie podľa nariadenia EÚ o fúziách s cieľom posúdiť, či navrhovaná akvizícia firmy BASE spoločnosťou Liberty Global by poškodila hospodársku súťaž.

Na základe svojho počiatočného vyšetrovania má Komisia obavy, že transakcia by mohla viesť k vyšším cenám, obmedzenému výberu a menej inovatívnym službám pre zákazníkov na belgickom telekomunikačnom trhu. Komisia má teraz 90 pracovných dní, aby do 18.februára  prijala rozhodnutie.

Komisárka Margrethe Vestager, zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže, uviedla: „Spotrebitelia sú stále viac závislí na spoľahlivých a konkurenčných telekomunikačných službách ak chcú zostať  v kontakte a k prístupu k informáciám. Chceme sa uistiť, že navrhovaným prevziatím nebudú spotrebitelia  v Belgicku platiť vyššie ceny za menší  za menší výber.“

Transakcia by mala kombinovať tretieho najväčieho mobilného operátora v Belgicku podľa tržieb BASE  s Telenetom, dcérskou spoločnosťou Liberty Global , najväčším operátorom  virtuálnej mobilnej siete v Belgicku. Telenet nemá vlastnú mobilnú sieť a v súčasnej dobe používa sieť Mobistar, cez ktoré ponúka služby zákazníkom.

Komisia uviedla dve hlavné príčiny vyšetrovania:

1) Transakcia môže znížiť hospodársku súťaž na maloobchodnom trhu mobilného telefonovania v Belgicku, kde Telenet a BASE v súčasnosti súťažia proti sebe. Komisia má obavy, že transakcia by odstránila významnú konkurenčnú silu. Nový subjekt by mal obmedzené stimuly, aby uplatnil konkurenčný tlak na dvoch hlavných zostávajúcich konkurentov na trhu (Proximus a Mobistar).

Viac..  Maloobchodný predaj v eurozóne aj v EÚ v októbri medzimesačne vzrástol

2) Okrem toho má Komisia obavy, že transakcia by značne obmedzila stimuly pre BASE,  ponúkať virtuálnym operátorom prístup k svojej mobilnej sieti. To by pravdepodobne viedlo k zhoršeniu podmienok pre mobilných operátorov, ktorí potrebujú prístup k mobilným sieťam. Znamenalo by to aj menšiu konkurenciu na maloobchodnom trhu mobilného telefonovania.

Táto transakcia bola Komisii oznámená 17. augusta 2015 a EK bude teraz skúmať, či týmto krokom dôjde k poškodeniu hospodárskej súťaže

 

O jac

Odporúčame pozrieť

Vestagerová dočasne opúšťa eurokomisiu, chce šéfovať Európskej investičnej banke

Výkonná podpredsedníčka Európskej komisie (EK) Margrethe Vestagerová informovala v utorok večer predsedníčku exekutívy EÚ Ursulu …

Consent choices