Vládne sily ostreľujú terminál letiska v Donecku, tvrdia ukrajinskí separatisti

DONECK – Ministerstvo obrany samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) dnes informovalo o ostreľovaní svojho územia vládnymi silami. K obetiam na životoch a materiálnym škodám nedošlo. Kyjev toto obvinenie z porušenia prímeria, platného od 1. septembra, odmietol.

Ako spresnila agentúra RIA Novosti, terčom útokov boli v noci nadnes lokality Okťabrskij, Volvo-centrum, uhoľná šachta Butovka, ako aj nový terminál letiska v Donecku.

Hovorca vládnej protiteroristickej operácie (ATO) Leonid Maťuchin dnes pre RIA Novosti uviedol, že vládne jednotky neostreľujú oblasť letiska v Donecku. Reagoval tým na slová Ivana Prichoďka, predsedu samosprávy príslušného obvodu Donecka, ktorý novinárov informoval o ostreľovaní letiska, do ktorého vládne sily nasadili aj mínomety vrátane ťažkých.

Rozdielne informácie

Hovorca ukrajinskej armády naopak informoval o vojakovi, ktorý bol v noci nadnes počas útoku proruských povstalcov v oblasti letiska v Donecku smrteľne zranený.

Separatisti podľa hovorcu útočili z obcí Opytne a Pisky.
Situácia v susednej samozvanej Luhanskej ľudovej republike (LĽR) bola pokojná a za posledných 24 hodín tam nezaznamenali žiaden prípad porušenia prímeria.

Dlhotrvajúci konflikt

Operácia vládnej armády proti ozbrojencom z Donbasu, nespokojným s politickým vývojom na Ukrajine po zosadení exprezidenta Viktora Janukovyča, sa začala vlani v apríli a odvtedy si vyžiadala vyše 6000 obetí na životoch a stovky presídlencov. Konflikt výrazne poškodil vzťahy medzi Ukrajinou a Ruskom i medzi Západom a Ruskom.

Viac..  Nigel Farage: Rusko bolo k vojne na Ukrajine vyprovokované

Vo februári tohto roku strany konfliktu v bieloruskom Minsku podpísali dohodu o prímerí, stiahnutí ťažkých zbraní, zmenách v ústave Ukrajiny smerujúcich k decentralizácii moci a o udelení osobitného štatútu Doneckej a Luhanskej oblasti.

Od uzavretia tejto dohody došlo už k viacerým závažným prípadom porušenia prímeria. Najnovšie prímerie, uzavreté koncom augusta a platné od 1. septembra, sa však zatiaľ v zásade dodržiava.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

J.Blanár: Zastavenie tranzitu ropy je porušením asociačnej dohody, EK musí konať

Ukrajinské opatrenia v súvislosti so zastavením tranzitu ropy z Ruska, dodávanej na Slovensko a do …

Consent choices