figeľ
Ján Figeľ, predseda KDH.

Prenasledovanie nevinných je teror šírený tzv. Islamským štátom

4. novembra sa v Bratislave uskutočnila konferencia na tému výziev pre slovenskú zahraničnú, bezpečnostnú a obrannú politiku. Zorganizovala ju Nadácia Antona Tunegu v spolupráci s Nadáciou Hannsa Seidla, Centrom Wilfieda Martensa a Združením kresťanských podnikateľov a manažérov Slovenska. 

Išlo už o ôsmu zo série odborných konferencií v rámci formátu FórumPlus, ktorých cieľom je spájať politikov s odborníkmi za účelom vytvorenia hodnotného hodnotového politického programu pre kresťanskodemokratickú, konzervatívnu a ľudovú politiku. Tento formát je súčasťou známej stratégie KDH+, ktorú hnutie rozvíja od nitrianskeho snemu vo februári..

Konferenciu otvoril podpredseda Národnej rady SR a predseda KDH Ján Figeľ, ktorý sa venoval prioritám zahraničnej a bezpečnostnej politiky hnutia. Medziiným zdôraznil, že súčasná utečenecká kríza je náročnejšia ako kríza eura, lebo sa nedá riešiť iba peniazmi. Čo sa týka EÚ, zdôraznil: „Nechceme EÚ ako superštát, ale ako dobre zorganizované spoločenstvo, ktoré slúži občanom. Pánmi únie sú štáty a občania – nie naopak! Konflikty sa majú riešiť  na základe medzinárodného práva, s použitím sily v prípade,  kde politické a diplomatické kroky nepostačujú k nadtoleniu spravodlivého mieru. KDH podporuje prehlbovanie spolupráce v oblasti obrany – Európa môže byť bezpečným priestorom slobody a práva pre svojich občanov, iba ak budeme ochotní a schopní nase hodnoty a nase spolocenstvo brániť. A to logicky znamená proces vytvárania obrannej únie, na báze vlastných ozbrojených síl členských štátov.“

Za nevyhnutné v rámci súčasnej krízy považuje Ján Figeľ rozlišovanie medzi utečencami a ekonomickými migrantami a dôsledný postup podľa medzinárodného humanitárneho práva. „Kým nebudú odstánené príčiny masového exodu ľudí, kríza nepominie. Hlavným zdrojom konfliktu a prenasledovania nevinných ľudí je teror šírený tzv. Islamským štátom. Existencia ISIS je dnes najväčšou hrozbou pre mier a pre stabilitu nielen v arabskom svete, ale aj v Európe a Afrike. Je v záujme medzinárodného spoločenstva a v záujme Slovenska, aby bola táto hrozba eliminovaná.“

Viac..  Europoslanec Branislav Ondruš k subdodávateľským reťazcom: Keď je niekto zodpovedný za výstavbu, má mať zodpovednosť za všetkých, čo tam pracujú

Konferencie sa zúčastnili mnohí významní diplomati a členovia európskych spoločenstiev: Mário Nicolini, jeden zo zakladateľov a čestný prezident Euroatlantického centra. Ivan Korčok, štátny tajomník MZVaEZ SR a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ ozrejmil kľúčové priority Slovenska počas predsedníctva, Marián Majer, analytik Inštitútu pre stredoeurópsku politiku CEPI, Miroslav Mikolášik, poslanec EP za KDH, ktorý sa venoval Európskemu parlamentu vo vzťahu k ľudským právam, Martin Dilong, expert KDH pre zahraničie a ľudské práva sa zase venoval ľudským právam v politike KDH a Pavol Kossey, zahraničný tajomník KDH,uvažoval o vojnových konfliktoch, chudobe a migrácii, Anna Záborská, poslankyňa EP hovorila o  mieste rozvojovej pomoci v politike EÚ, Juraj Benca, z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety priblížil široké spektrum rozvojových projektov tejto školy a í a napokon Radovan Gumulák, generálny sekretár SKCH predstavil aktivity Slovenskej katolíckej charity na poli rozvojovej pomoci vo viacerých krajinách tzv. tretieho sveta.

Záverečný panel bol venovaný aktuálnym bezpečnostným výzvam. Alexander Duleba, (SFPA) priblížil aktuálny vývoj konfliktu na východe Ukrajiny a jeho dôsledky pre Slovensko, Jaroslav Naď (CEPI) hovoril o aktuálnych výzvach pre NATO. Peter Švec, poradca predsedu KDH pre bezpečnosť, zanalyzoval, čo je potrebné zmeniť v Ozbrojených silách SR. Ivan Šimko, expert KDH pre obranu predstavil svoje pohľady na priority brannej a bezpečnostnej politiky SR.

O red

Odporúčame pozrieť

Ján Figeľ: Pre mier potrebujeme Schumanov a Marshallov plán 2.0

Spoločná bezpečnosť by mala byť ponúknutá všetkým štátom NATO a bývalého Sovietskeho zväzu Tri vojny v …

Consent choices