Kšeftár s migrantmi: Sýrčania zaplatia koľko len chceš

BALKÁN – Nejasné riešenie utečeneckej krízy v Európe motivuje rôzne kšeftárske bandy k tomu, aby na Západ prepravili čo najviac ľudí tak rýchlo, ako sa len dá. Pre zhoršujúce sa počasie pašeráci ľudí v Turecku znížili ceny za prevoz ľudí na grécke ostrovy na člnoch.
Reportér TV JOJ Rasťo Striško sa na Balkáne stretol s viacerými obchodníkmi.Podstatné je, že Sýrčania sú ľudia, ktorí majú peniaze a v Belehrade zabezpečené osoby, ktoré za nich platia. Sú veľmi dobre organizovaní, všetko poznajú, sú disciplinovaní,“ hovorí obchodník s migrantmi Goran.

Diaľkové autobusy

Goran je Srb a zabezpečuje diaľkové autobusy smerujúce do srbského hlavného mesta Belehrad a odtiaľ na chorvátsku hranicu. „Spoznal som štyri osoby, ktoré to tu za sýrskych utečencov všetko platia. To znamená, cena nie je podstatná, platia okamžite na ruku, za autobus, aj za 20 taxíkov naraz. Zavoláš na určené mobilné číslo, na ktorom ťa uistia, že peniaze nie sú problém, len ich privez,“ hovorí Goran.

Reportér Rasťo Striško sa s Goranom stretol ďaleko od miesta, kde od utečencov zabezpečujú transport autobusmi. Kšeft, do ktorého sa ho sýrske kšeftárske bandy pôsobiace na Balkáne snažia naplno zatiahnuť, je jednoduchý a ten istý, aký funguje pre utečencov v Aténach po vystúpení z trajektov.

Zaplatia, koľko treba

„Keď sme viezli ľudí do Belehradu platili toľko, koľko sme my povedali. Čiže jeden taxík 200 eur, jeden minibus 600 eur a za jeden veľký autobus 1000 eur. Prídeš a oni platia okamžite,“ hovorí Goran.

Cez Grécko k macedónskym hraniciam cestu autobusmi kšeftári už pre utečencov zo Sýrie vyšperkovanú majú. Cez Macedónsko tranzit autobusmi ide taktiež plynulo, krátku trasu arabské bandy nekontrolujú.

Viac..  Europoslanci vyzvali EÚ, aby podporovala občanov v neliberálnych systémoch

Pod kontrolou miestnych Albáncov

Srbsko je pre utečencov aj sýrskych obchodníkov ale logistický problém. Cez macedónsko-srbskú hranicu totiž všetci utečenci musia prejsť pešo, kráčať 8 kilometrov až do hraničného mesta Preševo, v ktorom bez získania registrácie ďalej pokračovať nesmú.

Aj v Preševe je je biznis s autobusmi organizovaný, ale chaotický a pod kontrolou len miestnych Albáncov. „Chceli aby som im zabezpečil plynulý  servis aj z Preševa. Denne pre 100 ľudí, no zaplatia aj za 200 až 300 – koľko príde. Len nech ich odtiaľ vozím,“ hovorí Goran.

Goran: nevieš, ako skončíš

Zatiaľ do tohto výnosného a ako arabskí kšeftári hovoria „legálneho servisu pre utečencov“ Goran naplno ešte nešiel. Okrem Sýrčanov vozí autobusmi aj chudobných Afgancov, či dobre organizovaných Kurdov a ľudí z Iraku. „V tomto sú veľké peniaze ale nemáš žiadnu garanciu s kým vlastne robíš a ako sa to môže pre teba nakoniec skončiť,“ dodáva Goran.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

EÚ pripravuje nové znenie rezolúcie OSN o prebehlíkoch z KĽDR

Európska únia pripravuje aktualizáciu rezolúcie Organizácie Spojených národov (OSN) o ľudských právach v Severnej Kórei, …

Consent choices