kaliňák
Robert Kaliňák, minister vnútra SR. PHOTO: redakcia/red.

Utečenecká kríza je ako pyramídová hra, tvrdí Kaliňák

BRATISLAVA – Vláda zneužíva tému utečencov na odvádzanie pozornosti od tém, ako napríklad zdravotníctvo, korupcia pri verejných obstarávaniach, zvyšovanie regionálnych rozdielov, stagnácia školstva či zlé čerpanie eurofondov. V relácii TA3 V politike to dnes povedal poslanec za Most-Híd Gábor Gál.
Minister vnútra Robert Kaliňák na to reagoval tým, že o opatreniach hovorili. Ako príklad uviedol vyslanie policajtov do Maďarska, kde kontrolovali vlaky, rovnako tak štvordňové prerušenie vlakovej dopravy z Maďarska či fyzické stráženie hranice s Maďarskom. Hrozba náporu utečencov bola podľa ministra vnútra reálna a nebolo to strašenie.Kaliňák tiež dodal, že v opatreniach pokračujú napríklad zakúpením navádzačských bariér, ktoré sú pripravené pre ďalší prípadný nápor utečencov. V budúcnosti pritom podľa Kaliňáka povedie prúd utečencov pravdepodobne cez Bulharsko, pričom následne budú pokračovať cez Rumunsko a Maďarsko alebo Ukrajinu a dostať sa tak môžu až k slovenským hraniciam.

Pyramídová hra

Kaliňák opäť odmietol politiku kvót a dodal, že kým v máji sa hovorilo o prerozdelení 40 000 utečencov, v septembri to už bolo 120 000 a najnovšie sa hovorí o prerozdelení 300 000 utečencov. Minister vnútra navyše prirovnal prijímanie utečencov k pyramídovej hre, keďže migrant so získaným azylom má právo požiadať o svoju rodinu.

Odmietaním trvalého mechanizmu na prerozdelenie utečencov podľa Kaliňáka bojujeme proti tomu, aby sme nemuseli prijímať stále viac utečencov. Minister si myslí, že v jednej chvíli už migranti nebudú mať kam ísť, lebo európske štáty sa naplnia. Azylová politika práve preto podľa neho musí byť veľmi tvrdá. Ako uviedol, schválenie trvalého mechanizmu na prerozdelenie migrantov by pre nás znamenalo desaťtisíce utečencov. Ak sa schváli, znamenalo by to podľa Kaliňáka rozvrat Európy.

Viac..  Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali na dôslednejšie uplatňovanie práv detí

Kritika hotspotov

Minister dnes v relácii kritizoval aj registračné hotspoty, ktoré podľa neho nefungujú. Počet krajín proti trvalému mechanizmu prerozdeľovaniu utečencov začína narastať a oficiálne sa začínajú pridávať. „Jediné, čo zachráni Európu, je zavretie hraníc. Ak chceme pomáhať, tak môžeme za našimi hranicami. Napríklad, vylepšením podmienok v Turecku, ktoré je kľúčovým hráčom proti nelegálnej migrácii,“ hovorí Kaliňák.

Odvádzanie pozornosti

Gál a Kaliňák sa dnes vyjadrili aj k žalobe, ktorú Slovensko podáva pre rozhodnutie o kvótach na Súdny dvor v Luxemburgu. Podľa Gála je to odvádzanie pozornosti a následkom bude, že sa nebude vláda v rámci vnútornej politiky venovať dôležitým problémom. Rozhodnutie bude podľa neho o dva roky a je presvedčený, že Slovensko spor s úniou nevyhrá.

Kaliňák uviedol, že žaloba nie je o tom, že nás štáty v únii prehlasovali, ale o tom že použili ustanovenie, ktoré sa má použiť v núdzovej situácii, keď vznikne bez zavinenia jednotlivých členských štátov a náhle. Táto situácia však podľa Kaliňáka nebola ani náhla a navyše, vznikla zavinením niektorých štátov, ktoré nedodržiavali európske predpisy, napríklad pri strážení schengenských hraníc či pri Dublinskom protokole.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

EÚ pripravuje nové znenie rezolúcie OSN o prebehlíkoch z KĽDR

Európska únia pripravuje aktualizáciu rezolúcie Organizácie Spojených národov (OSN) o ľudských právach v Severnej Kórei, …

Consent choices