Presídľovanie kresťanov z Iraku zoberie Fico do vlastných rúk

BRATISLAVA – Predseda vlády Robert Fico vyhlásil, že asýrskych kresťanov nebude presídľovať do obcí v Nitrianskom kraji, ale štát „prevezme zodpovednosť do vlastných rúk“. Uviedol to v relácii O 5 minút 12 na RTVS.

Fico odmieta podporovať kšeftovanie, keďže niektorí ľudia si mysleli, že na ubytovaní asýrskych kresťanov z Iraku zarobia. „Táto schéma na princípe dobrovoľnosti úplne zlyhala, niekto sa tváril, že to má pripravené a nemá. Nepôjde o žiadne premiestňovanie do dedín. Dediny nebudú prijímať nikoho, štát prevezme zodpovednosť. Myslím si, že ministerstvo vnútra má pripravenú vlastnú schému,“povedal Fico v relácii.

Ako dodal na margo medializovaných informácií, je podľa neho normálne, že ľudia v obciach, kam mali asýrski kresťania ísť, sa po Paríži boja. Priznal však, že práve týmto 149 ľuďom, ktoré má Slovensko na báze dobrovoľnosti prijať, hrozí smrť.

Žaloba pre kvóty

Fico v relácii takisto hovoril o žalobe, ktorú Slovensko podalo pre spôsob, akým sa rozhodlo o zavedení kvót na migrantov. Podľa premiéra nie je možné obchádzať premiérov a prezidentov pri tak vážnom rozhodnutí a nechať o kvótach rozhodnúť ministrov vnútra.

Ako dodal, žalobu podalo už aj Maďarsko a intenzívne o tom uvažuje nová poľská vláda. Tá je však podľa neho v komplikovanej situácii, keďže predchádzajúca vláda za kvóty zahlasovala.

Zdôraznil však, že vláda novej premiérky Beaty Szydlo kvóty odmieta a pritvrdzuje svoju rétoriku, pokiaľ ide o tému migrantov. „Cítime sa veľmi silní v argumentoch,“povedal Fico o žalobe. Podľa neho je načase skončiť s etikou mlčania a slepého nasledovania rozhodnutí veľkých štátov. „Prestaňme byť pokakaní. Prestaňme sa triasť pri predstave, keď sa nám niekto vyhráža, že nám zoberie eurofondy. Nikto nám nezoberie eurofondy,“ povedal premiér.

Viac..  EÚ a Kanada nadviazali digitálne partnerstvo a ukončili rokovania o pridružení k programu Horizont Európa

Šéf Mostu-Híd Béla Bugár však pripomenul, že žaloba nemá odkladný účinok.„Povinné kvóty platia, pokiaľ súd nerozhodne,“ skonštatoval Bugár. Pokiaľ ide o samotné podanie žaloby, Bugár sa stotožňuje s názorom českej vlády. Český premiér Bohuslav Sobotka informoval, že jeho vláda žalobu nepodá, pretože by to oslabilo pozíciu ČR v EÚ. Podľa Bugára „je správnejší názor pána Sobotku, teda že by sme mali hľadať spoločné východiská, a nie ešte viac rozbíjať EÚ.“ Bugár si myslí, že„zbytočne napádame to, čo by sme nemuseli.“

Strašenie ľudí

Bugárovi sa takisto nepáči strašenie ľudí terorizmom. „Na jednej strane premiér hovorí, že tu máme poriadok, máme to v rukách, ale potom nešírme strach,“povedal Bugár s tým, že Slovensko má veľmi prísny azylový systém, čo je podľa neho dobre.

Hovoriť, že migranti a utečenci znamenajú obrovskú hrozbu bezpečnosti, nie je namieste, dodal. Fico zareagoval, že je rozdiel medzi teoretickým a praktickým pozeraním na vec. „Ani ty si nebol súčasťou exekutívy. To je len také teoretizovanie, čo tu prednášaš,“ povedal Fico Bugárovi. Dodal, že ak straší on, straší teda aj predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý takisto nedávno upozornil na bezpečnostný rozmer krízy.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Europoslanci Jurzyca a Štefanec: Robert Fico si dovolil urobiť to, čo si nedovolil urobiť žiadny slovenský premiér

Slovenskí europoslanci žiadajú spoločným listom podpredsedníčku Európskej komisie Věru Jourovú preveriť, či sú kroky predsedu …

Consent choices