Ak by asýrski kresťania neprišli na Slovensko, čakala by ich smrť

KOŠICE – Na košickom letisku v noci na piatok pristálo špeciálne lietadlo so skupinou 149 asýrskych kresťanov. Skupina pochádza z Asýrie, z oblasti Iraku pri meste Mosul, ktoré obsadil Islamský štát a kresťanov z neho vyhnal.

Skupinu utečencov sprevádza kresťanský kňaz Douglas Bazi, ktorý bol s nimi priamo v Iraku a na košickom letisku ich čakali predstavitelia slovenskej rímskokatolíckej cirkvi a kňaz Peter Brenkus, ktorý zároveň vedie občianske združenie Pokoj a dobro.

Prijatie kresťanských rodín je súčasťou dobrovoľného príspevku Slovenska k riešeniu migračnej krízy.

Nepopulárny krok

Krátko po pristátí otec Douglas poďakoval premiérovi Robertovi Ficovi a ministrovi Kaliňákovi, za ich odvahu prijať kresťanov najmä teraz, keď takéto kroky nie sú veľmi populárne a že sa rozhodli dať týmto ľuďom šancu uniknúť hrozbe islamského štátu v Iraku.

„Rozhodnutie premiéra Fica a ministra Kaliňáka bude určite historickým krokom, lebo poskytli pomoc ľuďom, ktorým by inak hrozila genocída. Takýmto spôsobom preukázali veľmi rozumnú formu spolupatričnosti. Chceme sa z hĺbky nášho srdca za to tisíckrát poďakovať celej slovenskej vláde „ povedal Douglas.

Slová vďaky vyslovil aj na adresu pracovníkov migračného úradu, najmä Petre Achbergerovej, ktorá sa pričinila o to, že sa tento projekt stala realitou. Zvlášť poďakoval mimovládnej organizácii Pokoj a dobro, ako aj biskupovi Viliamovi Judákovi.

Národ priateľov

„Prosím považujte nás za vašich doživotných priateľov, za vašu rodinu. Je to odkaz aj pre slovenský národ a ďakujeme, že ste otvorili náruč prenasledovaným kresťanom, ktorí potrebujú bezpečné miesto a nový domov. Ceníme si to a môžeme vás ubezpečiť, že náš ľud je mierumilovný. Ďakujeme, že ste prijali túto skupinu. Ďakujeme Slovensko,“ povedal Douglas a doplnil, že príprava na presťahovanie trvala pätnásť mesiacov.

Nelíšia sa

Ide o prvú skupinu, ďalšie skupiny čakajú na presídlenie do Česka a Poľska. Ako povedal  Brenkus, títo ľudia sa veľmi nelíšia od nás, čo sa týka duchovných hodnôt.

„Tie hodnoty však berú opravdivejšie, ako niektorí naši kresťania. My tie hodnoty, ku ktorým sa hrdo hlásime, nedokážeme vždy napĺňať svojim životom a skutkami,“ povedal kňaz Brenkus.

Viac..  Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali na dôslednejšie uplatňovanie práv detí

Dodal že mnohí z tamojších kresťanov museli práve kvôli vernosti týmto hodnotám opustiť svoje domovy, krajinu, aby si zachránili život.

Brenkus uviedol, že v piatok dopoludnia budú v prijímacom tábore v Humennom sláviť svätú omšu a Slováci môžu aj takýmto spôsobom bližšie spoznať ľudí, ktorí k nám prichádzajú.

Podľa slov hovorcu ministerstva vnútra Ivana Netíka, na Slovensko prišlo 25 kresťanských rodín, celkom 149 ľudí, dospelí muži, ženy, deti aj starší.

„Momentálne ide o jedinú skupinu, ktorá príde na Slovensko. Ďalšie skupiny by mali smerovať do Poľska a do Česka. V súčasnosti je to jediná kapacita, ktorú vieme poskytnúť, aby integrácia týchto ľudí bola úspešná,“ povedal Netík.

Odsúdení na smrť

Netík zdôraznil, že skupinu tvoria preverení ľudia, ktorí 15 mesiacov žili v kláštore, no keby ostali, tak by im hrozila smrť. Povedal, že Slovensku nejde o kvantitu, ale o kvalitu, aby sa títo ľudia dokázali integrovať do spoločnosti bez toho, aby to vyrušovalo slovenských obyvateľov.

Integračný proces

V prvej fáze v humanitárnom centre v Humennom musia utečenci prejsť karanténou, to znamená že absolvujú zdravotné prehliadky, ako aj rôzne administratívne úkony, čo potrvá približne do Vianoc.

Pre deti je tam pripravená škôlka aj škola, kde sa budú učiť v prvom rade slovenčinu. Po skočení karantény a vybavení štandardných procesných úkonov žiadateľov o azyl nebude ich sloboda obmedzená, budú mať voľný pohyb.

Ako uviedol Netík, integračný proces tejto skupiny potrvá asi dva roky. Momentálne nie je plánovaný ďalší presun asýrskych kresťanov na Slovensko.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Europoslanci Jurzyca a Štefanec: Robert Fico si dovolil urobiť to, čo si nedovolil urobiť žiadny slovenský premiér

Slovenskí europoslanci žiadajú spoločným listom podpredsedníčku Európskej komisie Věru Jourovú preveriť, či sú kroky predsedu …

Consent choices