Od 7. do 9. decembra sa v Bruseli konala 30. schôdza spoločného parlamentného zhromaždenia AKT-EÚ. Poslanci EP tu spoločne so svojimi partnermi z afrických, karibských a tichomorských krajín diskutovali o viacerých aktuálnych témach, medzi ktorými nechýbala ani migrácia. Počas utorkovej debaty na túto tému sa väčšina zhodla na tom, že musíme odstrániť príčiny migrácie, ktorými sú chudoba, vojny a bezprávie. Viacerí varovali, že sa máme začať pripravovať i na príchod klimatických utečencov.
Rozpravu viedol Louis Michel (ALDE, BE), ktorý je spolupredsedom parlamentného zhromaždenia AKT-EÚ. Diskutujúcim pripomenul, že v Stredomorí prišlo o život tento rok viac ako 3500 migrantov, čo je podľa jeho slov „desivý rekord.“
Najprv je treba vyriešiť príčiny migrácie
Veľká väčšina európskych i cudzích poslancov sa zhodla na tom, že popri migračných vlnách sa musíme pozrieť i na korene samotnej migrácie. „Ak vojna neskončí, tak migrácie bude ešte viac,“ zosumarizoval to Adjedou Weidou z Čadu. Maltská sociálna demokratka Marlene Mizzi zastáva podobný názor. „Jediný spôsob, ako vyriešiť migráciu je namiesto hasenia požiaru zamerať sa na jej príčiny,“ vyhlásila. Bodil Valero(Zelení/ESA, Švédsko) varovala, že „v budúcnosti tu budeme mať viac utečencov, nielen kvôli vojne a hospodárskym problémom,“ ale i kvôli zmenám podnebia.
Migrácia môže byť aj príležitosťou
Podľa Catherine Bearder (ALDE, Spojené kráľovstvo) môžu byť pre nás migranti i prínosom. „Mohli by napríklad vykonávať nízko alebo vysoko kvalifikované práce, ktoré miestni ľudia nie sú schopní alebo ochotní robiť,“ tvrdí. A okrem toho, migranti, ktorí vyštudujú v EÚ, sú prínosom pre svoju vlasť, keď sa tam po štúdiách vrátia. Esmi Obsieh Wais z Džibuti si však myslí, že pre rozvojové krajiny nie je veľmi dobré, keď z nich ľudia emigrujú.
Kľúčová je spolupráca
Michael Gahler (EĽS, Nemecko) pripomenul, že „ako Európania máme pred sebou veľa práce, aby sme sa dohodli medzi sebou. A potrebujeme sa spojiť i s našimi partnermi v afrických, karibských a tichomorských krajinách.“
Lidia Senra Rodriguez (GUE/NGL, Španielsko) odsúdila krajiny, ktoré migrantov odmietajú, používajú voči nim násilie“ alebo ich držia v neľudských podmienkach.
Netty Baldeh z Gambie si myslí, že „ak sme podporovali arabskú jar, tak by sme sa mali vedieť postarať i o európsku zimu.“