Chcete pracovať pre Jaguar pri Nitre? Tu sa prihláste na rekvalifikačný kurz

BRATISLAVA – Eurofondy preplatia rekvalifikačné kurzy pre ľudí, ktoré budú chcieť pracovať pre novú automobilku pri Nitre. Platy budú nadštandardné, na začiatok v rozmedzí 1 200 – 1 300 eur. Prví zamestnanci sa majú prijímať približne takto o rok. A hľadať sa budú rôzne profesie.
Ak chcete pre automobilku pracovať, ale chýba vám prax a kvalifikácia, existuje riešenie – takzvané rekvalifikačné kurzy. Tie si dokonca nebude musieť platiť uchádzač, ale všetko zaplatia eurofondy. Stačí sa prihlásiť na ministerstvo práce. Zaregistrujete sa cez formulár a ak vás vyberú, tak vás aj kompletne preškolia a zaučia na danú pozíciu. Prihlásiť sa môžete cez stránku istp.sk.

„Profesie samozrejme súvisia s celkovým automobilovým priemyslom, sú to hlavne CNC, sú to elektromechanici, sú to všetky štandardné profesie, ktoré sa používajú v automobilovom priemysle,“ upresnil štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček.

 

Tisíce pracovných miest

Na začiatku bude Jaguar potrebovať približne 3 000 nových ľudí. Prácu ale dá v rámci subdodávok približne 15 000 ľudom. Ak všetko pôjde dobre, teda výroba sa riadne začne tak v druhej fáze by sa mala výroba áut zdvojnásobiť až na 300 000 áut ročne.

Potom bude potrebné prijať ďalších približne 3 000 nových ľudí. A to už sa potom bude zase nabaľovať, pretože budú potrebné ďalšie subdodávky. Štandardne platí, že práve spomínané subdodávky dajú prácu násobkom ľudí akoby mali pracovať priamo v automobilke.

Komplikácie

„Tým, že hovoríme o tom, že začne produkcia v roku 2018 je dostatok času, aby každý kto má záujem pracovať o túto spoločnosť sa rekvalifikoval a mal potom aj možnosť sa v tejto spoločnosti zamestnať,“ dodal Viktor Stromček.

Pri veľkých projektoch však môžu nastať nepredvídateľné situácie. A aj tu napríklad jedna nastala priamo na mieste, kde bude automobilka stáť. „Na plánovanom mieste budúcej automobilky sa objavila vyššia úroveň podzemnej vody ako bola pôvodne očakávaná, preto sme museli pristúpiť k určitým zmenám v špecifikácii prípravy tohto parku,“ vysvetlil Roman Sabo z MH Investu, ktorý bude stavbu realizovať. Podľa vyjadrení kompetentných to ale časový harmonogram nenaruší.

Viac..  F. Panetta: ECB nesmie vysokými úrokmi spôsobiť "zbytočné škody" v ekonomike

Nové škôlky

Spolu 400 nových miest pre deti v materských školách vytvorí mesto Nitra do roku 2018. Počíta s tým zmluva, ktorú uzavrela automobilka Jaguar Land Rover so štátom. „Na zmluve medzi Jaguar Land Roverom a štátom je podpísané aj mesto Nitra, budeme participovať na niektorých veciach, ktoré sa dotýkajú tejto investície. Máme vytvoriť 400 miest pre predškolskú výchovu,“ informoval primátor Nitry Jozef Dvonč.

Podľa neho vzniknú v Nitre tri nové škôlky do roku 2018, vtedy by mal Jaguar začať vyrábať. Jednu zriadi štát v priemyselnom parku, druhú chce vytvoriť mesto s pomocou eurofondov v areáli bývalých kasární a tretiu z vlastných zdrojov v budove bývalého Krajského stavebného úradu v Nitre na Lomnickej ulici. Okrem toho má mesto aj priestor na rozšírenie kapacity existujúcich škôlok, dodal Dvonč.

Ďalším plánovaným opatrením v súvislosti s investíciou Jaguara bude zvýšenie bezpečnosti v mestskej časti Dražovce, ktorá sa dotýka priemyselného parku a bývajú tu aj neprispôsobiví občania. Mesto zvažuje, že tu zriadi pracovisko mestskej polície. V priemyselnom parku má vzniknúť tzv. peoplecentrum, kde bude okrem materskej školy so štyrmi triedami aj reštaurácia a ďalšie zázemie pre celý priemyselný park.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

R. Raši: Krajiny EÚ chcú o jeden rok predĺžiť zúčtovanie starších eurofondov

Krajiny EÚ chcú o rok predĺžiť zúčtovacie obdobie pre vyplatené eurofondy z predošlého programového obdobia. …

Consent choices