Bavorsko chce zmenu politiky. Hrozí odvolaním Angely Merkel

BERLÍN – Pokiaľ spolková vláda nezmení svoju politiku v utečeneckej kríze, môže to viesť k odvolaniu kancelárky Angely Merkel. Denníku Augsgurber Allgemeine to povedal bavorský premiér Horst Seehofer, podľa ktorého ale situácia zatiaľ do takéhoto bodu nedospela. Bavorská vláda poslala v utorok do Berlína oficiálnu výzvu na zaistenie bezpečnosti hraníc. Ak spolková vláda požiadavku odmietne, chce sa Mníchov obrátiť na ústavný súd.

„Ten okamih ešte nenadišiel, ale príde, pokiaľ sa rýchlo niečo nezmení,“ povedal Horst Seehofer o možnom vyslovení nedôvery spolkovej vláde. Bavorská Krasťanskodemokratická únia tvorí spolkový kabinet spoločne s kancelárkinou Kresťanskodemokratickou úniou a Sociálnedemokratickou stranou Nemecka. CDU a SPD ale aj bez Seehoferovej strany majú nadpolovičnú väčšinu poslancov v Spolkovom sneme.

Obmedzenie počtu migrantov

CSU sa už dlho snaží o razantné obmedzenie počtu prichádzajúcich utečencov.„Pokiaľ nestanovíme hornú hranicu pre počet utečencov, bude to mať dramatické dopady na našu schopnosť integrovať ich, na zaistenie štátnych výdavkov, na bezpečnosť v krajine, na funkčnosť štátnej správy,“ povedal Seehofer.

Bavorská vláda v utorok oficiálnym listom vyzvala spolkový kabinet, aby zaistil bezpečnosť nemeckých hraníc. Pokiaľ Berlín požiadavky Mníchova odmietne, chce sa Seehofer obrátiť na ústavný súd. Niekdajší ústavný sudca Udo di Fabio v právnom posudku vypracovanom pre mníchovskú vládu konštatoval, že bavorská žaloba by mala nádej na úspech, pretože októbrové otvorenie hranice bolo v rozpore s nemeckou ústavou.

Viac..  Robert Hajšel: Návrh na zmeny zakladajúcich zmlúv EÚ by limitovalo zvrchovanosť členských krajín

Ubúdajú voliči

Seehofer tiež vyjadril obavy, že utečenecká kríza môže spôsobiť neúspech konzervatívnej únie CDU/CSU v parlamentných voľbách v budúcom roku.

Podľa posledných prieskumov síce konzervatívci zostávajú s veľkým náskokom najsilnejším politickým zoskupením v krajine, proti voľbám v roku 2013 ale stratili takmer štvrtinu z vtedajších 41,5 percenta voličov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

 

O dac

Odporúčame pozrieť

Le Maire: Dohoda Francúzska a Nemecka bude základom pre fiškálne pravidlá EÚ

Dohoda medzi Francúzskom a Nemeckom, dvoma najväčšími krajinami Európskej únie (EÚ), položí základy pre aktualizované …

Consent choices