PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť budú najmä migráciu, banky a mäso

Tento týždeň je na programe Parlamentu viacero dôležitých návštev. Výbor pre daňové rozhodnutia sa stretne s predstaviteľmi šiestich európskych bánk. Členovia zahraničného výboru medzi sebou privítajú palestínskeho ministra zahraničných vecí Riada Al-Malkiho a egyptského Veľkého muftiho Shawkiho Allama. Okrem nich sa poslanci stretnú so svojimi náprotivkami z Arménska, Gruzínska, Moldavska a Ukrajiny. Diskutovať by mali o spoločných bezpečnostných hrozbách a spolupráci v oblasti energetiky.

Členovia osobitného výboru pre daňové rozhodnutia budú v pondelok rokovať s predstaviteľmi šiestich bánk – ING, Crédit Agricole, Nordea, Santander, UBS a Unicredit. Poslancov zaujíma, či a akým spôsobom tieto banky poskytovali poradenstvo a štruktúrované finančné produkty na optimalizáciu daní.

Výbor pre občianske slobody bude v ten istý deň so zástupcami Komisie hovoriť o navrhovanej stratégii na obnovenie Schengenského priestoru.

Počas utorkovej schôdze zahraničného výboru vystúpi palestínsky minister zahraničných vecí Riad Al-Malki. Poslanci s ním budú diskutovať o ekonomickej, humanitárnej a politickej situácii v Palestíne ako aj o tom, ako znovu naštartovať mierový proces na Blízkom východe. Ten istej schôdze sa zúčastní aj egyptský Veľký mufti Shawki Allam, ktorý by mal s poslancami debatovať o dialógu medzi kultúrami a náboženstvami.

V ten istý deň bude výbor hlasovať o správach, ktoré hodnotia pokrok Albánska a Bosny a Hercegoviny na ceste k členstve v EÚ.

Viac..  Ivan Štefanec: Nechceme zo Slovenska druhé Maďarsko

Výbor pre kontrolu rozpočtu sa tento týždeň chystá hlasovať o tom, či odsúhlasí výdavky inštitúcií a orgánov EÚ v roku 2014. V stredu vo výbore vystúpi komisár pre migráciu Dimitris Avramopoulos. Témou spoločnej debaty bude to, ako EÚ využíva svoje prostriedky určené na riešenie migrácie.

Výbor pre životné prostredie bude v utorok hlasovať o povinnom označovaní krajiny pôvodu mäsa, mäsových výrobkov a mlieka. Hlasovať sa bude aj o tom, či by mala EÚ obnoviť povolenie na predaj kontroverzného herbicídu s názvom glyfosát.

Tento týždeň sa bude v Bruseli konať Parlamentné zhromaždenie Euronest. Poslanci Európskeho parlamentu sa počas neho stretnú s poslancami z Arménska, Gruzínska, Moldavska a Ukrajiny.

O dac

Odporúčame pozrieť

Toto je nápad, ktorý pomôže zachrániť ľudské životy na cestách, hovorí Ivan Štefanec

Počuli ste o prednom brzdovom svetle? Aktuálne dianie v europarlamente v štúdiu priblížil poslanec Európskeho …

Consent choices