Talianskym plážam hrozia islamistické útoky, varujú Nemci. Rím hrozbu popiera

BERLÍN – Teroristická organizácia Islamský štát má v pláne spáchať útoky na plážach v Európe, napísal dnes nemecký denník Bild. Informáciu o tom získali z Afriky nemecké tajné služby prostredníctvom svojich talianskych kolegov.

Podľa zdrojov v talianskych tajných službách sa samovražední atentátnici majú na plážach vydávať za predavačov suvenírov a chladených nápojov. Budú ale mať pri sebe zbrane a výbušniny. Ich útoky sa majú začať paľbou do dovolenkárov a potom odpálením výbušnín nastražených medzi plážovými ležadlami.

Taliansko, Španielsko i Francúzsko

Ako možné miesta útokov sa uvádzajú pláže v Taliansku, Španielsku a na juhu Francúzska. Nemecký denník Bild poznamenáva, že ide o obľúbené dovolenkové miesta nemeckých turistov.

Predpokladá sa, že útočníkmi budú osoby zo Senegalu, ktoré o sebe tvrdia, že sú príslušníkmi teroristickej organizácie Boko Haram, pôsobiacej v Nigérii. Bild pripomenul, že Boko Haram pred rokom prisahal vernosť Islamskému štátu.

Nová dimenzia útokov

Bild cituje nemenovaného bezpečnostného experta, podľa ktorého útoky na európskych plážach predstavujú novú dimenziu teroru Islamského štátu. Upozorňuje, že pláže sú miestami, kde je ťažké zavádzať a uplatňovať bezpečnostné opatrenia.

Podľa talianskych médií je táto hrozba útokov veľmi reálna. Ich potenciálni páchatelia údajne majú všetky úradné povolenia na svoju obchodnú činnosť na plážach a dokonca aj karty VISA.

Viac..  UŽ DNES: veľká debata piatich kandidátov na post šéfa eurokomisie

Obavy z útokov

Obavy z možných útokov islamistov na európskych plážach sa objavili aj vlani po tom, ako na pláži v tuniskom letovisku Súsa (Sousse) jeden terorista postrieľal 38 ľudí. Tunisko pritom bolo od marca v pohotovosti kvôli atentátu na múzeum Bárdú (Bardo) v tuniskej metropole. Zahynulo pri ňom 22 ľudí, z ktorých väčšina boli tiež turisti.

Islamský štát je momentálne jednou z hlavných bezpečnostných hrozieb na svete. Za tri roky sa mu podarilo obsadiť značnú časť územia Iraku a Sýrie a rozšíriť svoj vplyv aj v krajinách severnej Afriky, najmä v nestabilnej Líbyi.

O dac

Odporúčame pozrieť

Nemecko a ďalšie krajiny žiadajú EÚ, aby zaradila iránske gardy medzi teroristov

Viacero európskych krajín vrátane Nemecka nalieha na Európsku úniu (EÚ), aby iránske Revolučné gardy klasifikovala …

Consent choices