Abdeslamov advokát zvažuje, že bude zastupovať obete atentátov v Bruseli

BRUSEL – Belgický advokát Sven Mary, ktorý zastupuje Salaha Abdeslama – obvineného v súvislosti s atentátmi v Paríži -, chce byť obhajcom jednej alebo viacerých obetí atentátov z 22. marca v Bruseli. Oznámila to na svojej webovej stránke belgická televízia VRT.

Televízia upresnila, že Mary sa na budúci týždeň stretne s ďalšími advokátmi, ktorí spoločne zastupujú obete atentátov v belgickej metropole.

Prekvapujúce angažovanie

Belgické médiá označujú Maryho angažovanie sa na strane obetí teroristických útokov v Bruseli za prekvapujúce práve vzhľadom na to, že je Abdeslamovým právnym zástupcom. Mary sa nedávno v rozhovore pre francúzsky denník Libération vyjadril, že viackrát váhal, či má pokračovať v Abdeslamovej obhajobe. Napokon sa však rozhodol pomáhať Abdeslamovmu francúzskemu advokátovi Frankovi Bertonovi.

„Táto obhajoba nemá pre mňa žiadny prínos, mám len problémy,“ priznal Mary s tým, že bol viackrát terčom slovného i fyzického útoku. Jeho dcéry niekoľkokrát museli ísť do školy s policajnou eskortou.

Generácia GTA

Advokát v rozhovore popísal Abdeslama nelichotivo ako človeka, ktorý sa skôr nechá viesť, akoby niečo sám vymyslel. Podľa neho je Abdeslam „dokonalým príkladom generácie GTA (Grand Theft Auto), ktorá verí, že žije vo videohre“.

Viac..  Postavenie umelca: lepšie pracovné podmienky umelcov a kultúrnych pracovníkov

Mary tiež vyhlásil, že Abdeslamovi a „jeho kamošom sa podarilo ostatným úplne znechutiť jedno náboženstvo“. Keď sa však Abdeslama pýtal, či vôbec čítal Korán, jeho mandant mu odpovedal, že čítal jeho interpretáciu na internete.

„Pre tých prostejších je to perfektné, ten internet – to je maximum, čo dokážu pochopiť,“ uviedol Mary, ktorý sa podľa vlastných slov chce pokúsiť presvedčiť francúzskych vyšetrovateľov, že Abdeslam v žiadnom prípade nemohol byť plánovačom a organizátorom útokov z 13. novembra v Paríži. „Nemá na to mozog, ani svaly,“ dodal Mary.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Islamský štát plánoval útočiť okrem Paríža aj v iných štátoch, tvrdí CNN

WASHINGTON/PARÍŽ / Džihádistická organizácia Islamský štát (IS/Dáiš) plánovala 13. novembra 2015 – v čase série …

Consent choices