Robert Fico sa zúčastnil summitu V4, hovorili aj o českom predsedníctve

BRATISLAVA – Predseda vlády Robert Fico v stredu odletel na summit predsedov vlád Vyšehradskej štvorky, ktorý sa konal v Prahe. Česká republika je od 1. júla 2015 do 30. júna 2016 predsedníckou krajinou V4.

Predsednícka krajina v súlade so zaužívanými pravidlami vyšehradskej spolupráce organizuje minimálne dve oficiálne schôdzky na úrovni predsedov vlád.

České predsedníctvo

Na stretnutí predsedovia vlád krajín V4 zhodnotili plnenie ročného programu predsedníctva Českej republiky vo V4. Aktuálny summit bol podľa Bohuslava Sobotku vyvrcholením ich predsedníctva.

„Nášmu predsedníctvu dominovala téma migračnej krízy, štáty V4 od začiatku zdôrazňovali nutnosť systematicky riešiť príčiny migrácie a ochrany hraníc,“povedal Sobotka.

Ďalším bodom programu bola informácia o prioritách poľského predsedníctva, ktoré Varšava preberá od 1. júla do 30. júna 2017, pričom prítomní predsedovia vlád krajín V4 formálne schválili program predsedníctva Poľskej republiky.

Dokument

Štvorica premiérov prijala spoločné vyhlásenie, v ktorom okrem iného odmieta kvóty na prerozdelenie utečencov v Európskej únii a podporila zotrvanie Británie v Únii. Vyjadrili sa aj k obrane či situácii na Ukrajine. „Je to vynikajúci dokument,“ komentoval vyhlásenie maďarský premiér Viktor Orbán.

V rámci programu summitu premiéri vystúpili aj na konferencii „Pražský európsky summit“, ktorá sa konala v Prahe. Ďalšími témami rokovania predsedov vlád krajín V4 boli aktuálne európske otázky a iné zahraničnopolitické témy.

Predseda vlády sa okrem premiérov krajín V4 stretol aj s českým kolegom Bohuslavom Sobotkom na bilaterálnom rokovaní.

Viac..  V EÚ chcú zjednotiť definíciu znásilnenia. V krajinách sú rôzne tresty za ten istý čin

Premiér Robert Fico zablahoželal českému kolegovi, že ako predseda V4 formuloval ťažké spoločné stanoviská. „Chcem poďakovať za dynamiku,“ povedal. Slovensko preberá na začiatku júla predsedníctvo v Rade Európskej únie a chce spolupracovať s Poľskom. „Chceme vrátiť Európskej únii pozitívnu agendu, sústrediť sa na veci, na ktorých sa dokážeme dohodnúť, je tu veľa pozitívnych vecí,“ uviedol.

Druhá od operácie

Zahraničná cesta premiéra do Prahy je druhou od jeho operácie srdca. V stredu 1. júna bol Fico spolu s členmi vlády v Bruseli, kde kabinet rokoval s Európskou komisiou v súvislosti s predsedníctvom Slovenska v Rade Európskej únie.

Fico mal pôvodne po vymenovaní za predsedu vlády naplánovanú svoju prvú zahraničnú cestu podľa tradície do Prahy a následne aj do ďalších krajín V4, tieto cesty ale  musel zrušiť pre hospitalizáciu pre problémy so srdcom.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Michel pripomenul Orbánovi, že EÚ už má asociačnú dohodu s Ukrajinou

Predseda Európskej rady Charles Michel nenechal bez reakcie piatkové vyhlásenie predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána, …

Consent choices