Útoky IS vo svete zoradené chronologicky podľa počtu obetí

ZAHRANIČIE – Radikálna skupina IS je spájaná s útokmi, ktoré sa odohrali na Blízkom východe, v Európe a najnovšie aj v Spojených štátoch amerických (chronológia nezohľadňuje útoky v Sýrii a Iraku). Práve IS vraj prisahal vernosť Omar Mateen, muž, ktorý počas víkendu zastrelil v orlandskom nočnom klube 50 ľudí.

31. októbra 2015 – IS sa prihlásil, že spôsobil pád lietadla Airbus A321 ruskej spoločnosti  Kogalymavia na egyptskom Sinajskom poloostrove s 224 ľuďmi na palube.  Príčinou bola najskôr bomba.

20. marca 2015 – Séria samovražedných atentátov proti šíitským mešitám v jemenskej metropole Saná si vyžiadala 140 obetí.

13. novembra 2015 – K sérii šiestich teroristických útokov v Paríži, pri ktorých zomrelo 130 ľudí, sa prihlásil IS. Teroristi strieľali v klube Bataclan (89 mŕtvych) a na niekoľkých miestach v centre Paríža.

10. októbra 2015 – Dva samovražedné atentáty v Ankare pred začiatkom mierového pochodu organizovaného ľavicovými a kurdskými aktivistami, ktorí chceli protestovať proti násilným stretom medzi tureckou armádou a kurdskými separatistami, si vyžiadali 102 obetí.

1. júla 2015 – Pri útoku na vojenské stanovištia na Sinajskom poloostrove  bolo zabitých najmenej 100 ľudí, prevažne vojakov, ale i civilistov. K akcii sa prihlásila skupina Ansar Bajt al-Makdis, napojená na IS.

11. mája 2013 – Pri dvoch bombových explóziách v tureckom Reyhanli pri hraniciach so Sýriou zahynulo 52 ľudí; v oblasti žije mnoho sýrskych utečencov. Za útok boli zrejme zodpovední bojovníci z IS.
12. júna 2016 – Pri streľbe v gay klube v gay klube v americkom Orlande zomrelo najmenej 50 ľudí. K útoku sa prihlásil IS. Uviedla to agentúra Amak napojená na IS, ktorú citovala agentúra Reuters.

Viac..  Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku sa stretol s predsedom NR SR

20. februára 2015 – Pri atentátoch na východe Lýbie prišlo o život najmenej 45 ľudí. K útokom sa prihlásila miestna odnož IS.

12. novembera 2015 – Najmenej 44 mŕtvych si vyžiadali samovražedné útoky spáchané na predmestí Bejrútu. Atentátnici útočili v oblasti ovládanej šíitským Hizballáhom. K útoku sa prihlásil IS, proti ktorému Hizballáh bojuje v Sýrii po boku prezidenta Bašára Asada.

29. januára 2015 – Minimálne 44 obetí sa vyžiadali útoky islamistov proti armádnym cieľom na Sinajskom poloostrove. K akcii sa prihlásila skupina Ansar Bajt al-Makdis, ktorá je napojená na IS.

26. júla 2015 – V tuniskom letovisku Súsa postrieľal tuniský mladík na pláži pri bazéne 38 ľudí (30 obetí bolo z Británie). Polícia atentátnika na mieste útoku zabila.

20. júla 2015 – Samovražedný atentátnik zaútočil na kultúrne stredisko v tureckom meste Suruç pri hranici so Sýriou, zabil 33 ľudí. K zodpovednosti za útok sa prihlásil IS.

22. marca 2016 – Teroristické útoky na bruselskom letisku Zaventom a v metre si vyžiadali 32 ľudských životov. K najvražednejšiemu teroristickému útoku v dejinách Belgicka sa prihlásil IS.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Putin: Rusko nemá s európskou spoločnosťou žiadny konflikt

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol v piatok v príhovore na kultúrnom fóre v Petrohrade, že …

Consent choices