Tento rok sme si Svetový deň populácie pripomenuli už po 27-krát. Ešte v roku 1987 dosiahol počet obyvateľov Zeme 5 miliárd.
Čo sa týka populácie Európskej únie, na začiatku tohto roka mala viac ako 510 miliónov obyvateľov, čo je nárast približne o dva milióny v porovnaní so začiatkom roka 2015.
Podľa údajov Eurostatu vzrástol za posledné desaťročie priemerný vek európskej populácie skoro o tri roky, z 39,5 v roku 2005 na 42,4. Najvyšší počet mladých ľudí bol pritom v Írsku (22,1%), zatiaľ čo najmenej mladých tvorili Nemci, iba 13,2%. V celej Únii sa vlani narodilo takmer 5,1 milióna detí, pričom viac ako 5,2 milióna ľudí zomrelo. Je to teda historický prvýkrát, čo Európska únia zaznamenala negatívny prírastok obyvateľstva. Najviac detí sa narodilo v Írsku, Francúzsku, Veľkej Británii a Švédsku.
Naopak, najmenej detí vlani pribudlo v Taliansku, Portugalsku a Grécku.
Medzi najľudnatejšie krajiny EÚ sa stále radia Nemecko (82,2 milióna obyvateľov), Francúzsko (66,7 mil.), Veľká Británia (65,3 mil.) a Taliansko (60,7 mil.). Spolu tak tvoria viac ako polovicu celej európskej populácie. Slovensko sa na nej podieľa len 1,1%. Nárast obyvateľstva zaznamenalo vlani celkovo 17 krajín EÚ, medzi nimi aj my. Najviac obyvateľov pribudlo v Luxembursku, Rakúsku, Nemecku, na Malte, vo Švédsku, Dánsku a Belgicku. Naopak, najväčší pokles obyvateľstvo bol v Litve, Lotyšsku, Chorvátsku, Bulharsku, Grécku a Rumunsku.
Podľa predpovedí by v roku 2080 malo byť v Európskej únii vyše 63 miliónov obyvateľov, ktorí majú 80 a viac rokov. Vlani túto vekovú skupinu tvorilo viac ako 37 milióna ľudí.
Slovensko sa v štatistikách vyníma ukazovateľom ekonomickej závislosti starších osôb, čo je pomer medzi počtom obyvateľov nad 65 rokov a ekonomicky aktívnym obyvateľstvom. Podľa odborníkov bude práve Slovensko na čele tohto rebríčka v roku 2080. Spomínaný ukazovateľ bude naopak najnižší v Litve, odhady počítajú s pomerom 34%, slovenské čísla dosiahnu 68,7%.