Premiér Fico: Potenciál individuálnych teroristických útokov je vysoký

BRATISLAVA / Potenciál individuálnych teroristických útokov je podľa premiéra Roberta Fica mimoriadne vysoký. Predseda vlády vyzval na brífingu novinárov, aby tieto jeho vyjadrenia nebrali ako strašenie, ale snahu poskytnúť relevantné informácie o bezpečnostnej situácii, ktorá nie je dobrá.

Premiér Robert Fico informoval, že sa stretol riaditeľom Slovenskej informačnej služby (SIS) Antonom Šafárikom a požiadal ho, aby služba využila všetky kapacity na plnenie si svojich povinností a v maximálnej miere spolupracovala so zahraničnými partnermi.

“Je to oblasť spolupráce medzi službami, ktorá môže byť najefektívnejšia,“ uviedol s tým, že zriadenie národnej gardy, o čom uvažujú vo Francúzsku, nepomôže. „Dnes máme dočinenia s individuálnymi páchateľmi, ktorí využili migráciu na prechod do Európy a môžu byť viac úspešní ako organizované skupiny,“ vyhlásil predseda vlády.

Medzinárodné bezpečnostné inštitúcie majú podľa Fica informácie, že v Európe je niekoľko stoviek možných teroristov. „Existuje prepojenie medzi migráciou a terorizmom. Migráciu mohli teroristi využiť na prevoz zbraní a výbušnín, preto pravdepodobnosť útokov je veľmi vysoká,“ zdôraznil s tým, že o 300 000 migrantoch sa nič nevie.

Bezpečnosť Slovákov na prvom mieste

Bezpečnosť obyvateľov Slovenska je pre vládu podľa premiéra na prvom mieste záujmu. „Verím, že kroky, ktoré sme urobili aj v oblasti migrácie, znižujú u nás riziko útokov, aké vidíme v zahraničí,“uviedol. Podľa neho na hraniciach Slovenska je pokoj. Len začínajú byť aktívnejší prevádzači, ale situácia je stabilizovaná.

Viac..  Komisia víta politickú dohodu o boji proti zneužívajúcim žalobám proti verejnej účasti

Slovenské národné bezpečnostné analytické centrum analyzuje podľa Fica všetky informácie, ktoré získava vlastnými zdrojmi alebo spoluprácou s partnermi. Polícia posilnila prácu na prázdninových aktivitách. „Minulý rok sme precvičili 800 vojakov, ktorí sú pripravení byť súčasťou policajných hliadok,“ povedal predseda vlády.

Pomoc do Maďarska

Bezpečnostné zložky preverujú podľa neho všetky individuálne podania, tak ako to bolo na jednom kúpalisku. Do Maďarska odchádza skupina 25 policajtov, ktorí budú pomáhať na žiadosť maďarskej vlády na maďarsko-srbskej hranici. Do Macedónska ide ďalších 30 policajtov.

Premiér zároveň informoval médiá, že SIS poskytla všetky informácie poľským kolegom, ktorí zadržali páchateľa s výbušninami. Šafárika tiež požiadal, aby SIS poskytla súčinnosť poľskej spravodajskej službe počas Svetových dní mládeže, ktoré sa konajú tento týždeň v Krakove.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Viktor Orbán

Európska komisia: V dotazníku Orbánovej vlády sú úplne nepravdivé tvrdenia

Európska komisia (EK) nebude komentovať detaily aktuálneho dotazníka maďarskej vlády týkajúceho sa suverenity Maďarska. Vyhlásil …

Consent choices