Súd vo Francúzku pozastavil zákaz nosenia burkín na plážach

PARÍŽ / Francúzsky najvyšší súd pozastavil platnosť zákazu nosenia burkín na plážach, ktorý zaviedli takmer tri desiatky pobrežných miest a obcí.

Francúzsky najvyšší súd pozastavil platnosť zákazu nosenia burkín na plážach, ktorý zaviedli takmer tri desiatky pobrežných miest a obcí. Definitívne súdny verdikt o zákaze moslimských plaviek zakrývajúcich celé telo, ktorý kritizovali obhajcovia ľudských práv a vyvolal nezhody medzi vládnymi činiteľmi, uviedla agentúra Reuters.

Na štátnej rade, ktorá v krajine zastáva rolu najvyššieho správneho súdu, sa obrátila pobúrená moslimská obec, ktorá zákaz označila za diskriminačný. O zrušenie zákazu požiadala tiež Liga pre ľudské práva.

Členovia rady im v dnešnom verdikte dali za pravdu, keď uviedli, že zákaz „vážne a zjavne nelegálne narúša základné slobody“. Rozhodnutie sa vzťahuje na jedno z letovísk na francúzskej riviére, mesto Villeneuve-Loubet. Podľa médií by však malo predstavovať precedens pre ostatné dotknuté mestá, medzi ktorými je napríklad Cannes.

Dočasný verdikt

Podľa Reuters ide o dočasný verdikt, ktorý súd vydáva v prípadoch, kedy na zvážení všetkých okolností potrebuje viac času.

Viac..  M. Lexmann: Pred sexuálnym zneužívaním online musíme deti ochrániť

Zákazy nosenia plaviek zakrývajúcich celé telo sa vo Francúzsku začali objavovať od konca júla. Od polovice augusta potom mestské úrady za ich porušovanie vyberajú aj pokuty. Tento zákaz zdôvodňujú tým, že Burkini príliš poukazujú na príslušnosť k náboženstvu, čo odporuje laickým zásadám republiky a môže narušiť verejný poriadok v situácii, keď sa krajina spamätáva z teroristických útokov spáchaných radikálnymi islamistami.

Činitelia socialistickej vlády sú v názoroch na zákaz rozdelení. Kým prezident François Hollande sa jednoznačne nevyjadril a premiér Manuel Valls ho obhajoval, niekoľko ministrov sa pustilo do jeho kritiky.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Le Maire: Dohoda Francúzska a Nemecka bude základom pre fiškálne pravidlá EÚ

Dohoda medzi Francúzskom a Nemeckom, dvoma najväčšími krajinami Európskej únie (EÚ), položí základy pre aktualizované …

Consent choices