V utorok ráno začne oficiálne svoju činnosť novozriadený parlamentný výbor, ktorý si posvieti na kauzu Panama Papers. Jeho členovia si vypočujú novinárov z Medzinárodného konzorcia pre investigatívnu žurnalistiku, ktorí vyniesli informácie o daňových únikoch na povrch. Po rokovaní s novinármi výbor predstaví svoj kompletný pracovný program.
Novinári predstúpia pred poslancov v utorok o deviatej ráno. Okrem iných si poslanci vypočujú Frederika Obermaiera zo Suddeutskche Zeitung a Kristofa Clerixa z belgického magazínu Knack. Približne o pol dvanástej bude nasledovať tlačová konferencia s predsedom výboru Wernerom Langem (EPP, DE). Vystúpia počas nej aj spoluautori záverečnej správy výboru Jeppe Kofod (S&D, DK) a Petr Ježek (ALDE, ČR), ktorí predstavia kompletný pracovný program výboru.
Panama Papers
Keď z panamskej právnickej firmy Mossack Fonseca uniklo jedenásť a pol milióna dokumentov, celý svet sa dozvedel o viac ako 214 tisíc offshore firmách založených pre politikov, podnikateľov, kriminálnikov a známe osobnosti, ktoré takto ukrývali svoje peniaze pred daňovými úradmi.
Spomínané dokumenty sa ako prvému dostali do rúk nemeckému novinárovi Bastianovi Obermayerovi zo Suddeutsche Zeitung, no keďže ich bolo príliš veľa, redakcia požiadala o pomoc Medzinárodné konzorcium pre investigatívnu žurnalistiku. Prvé články informujúce o skrývaní peňazí sa objavili 3. apríla 2016.
Európsky parlament na škandál reagoval založením nového výboru PANA, ktorý má za cieľ preskúmať, aké kroky podniká Komisia a členské štáty proti daňovým únikom a praniu špinavých peňazí. Jeho jednoročný mandát sa skončí 8. júna 2017, no v prípade potreby môže byť dvakrát predĺžený o tri mesiace.
Medzinárodné konzorcium pre investigatívnu žurnalistiku zverejnilo 21. septembra informácie o schránkových firmám registrovaných na Bahamách. Na zozname mien sa ocitla aj bývalá komisárka pre konkurenciu Neelie Kroes, ktorá bola v rokoch 2000 až 2009 riaditeľkou bahamskej spoločnosti.
Dane a Európsky parlament
Spravodlivé zdaňovanie bolo jednou z priorít Európskeho parlamentu dávno predtým, ako vypukli škandály LuxLeaks a PanamaPapers. Väčšiu daňovú transparentnosť a koniec neférových daňových praktík požadovali poslanci už od začiatku hospodárskej a finančnej krízy.
Po škandále LuxLeaks Parlament zriadil dva vyšetrovacie výbory, ktoré preverovali daňové dohody medzi krajinami a nadnárodnými firmami. Výsledkom ich práce vola záverečná správa, ktorú im plénum schválilo v júli tohto roku.
14. septembra plénum rokovalo o rozhodnutí Komisie, v ktorom požaduje, aby Írsko vymohlo od firmy Apple nezaplatené dane vo výške 13 miliárd eur. Komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestager si počas debaty vyslúžila z radov poslancov širokú podporu.