vojaci
PHOTO © European Union

Bude mať NATO a Únia spoločnú armádu? Na pôde Parlamentu vznikla správa, ktorá odpovedá nie len na túto otázku

Terorizmus sa stal jednou z hrozieb pre Európu. Ovplyvňujú ju aj konflikty na Blízkom východe a v Rusku. Niektorí europoslanci tvrdia, že by mala vybudovať vlastné armádne zložky spoločne s NATO, iní si stoja za svojim názorom, že že armádne zložky NATO stačia. Ďalší však tvrdia, že samotné NATO nestačí na všetko. Kde je pravda?

Výbor EP pre zahraničné veci hlasoval o správe, ktorá volá po činoch. Za správou stoja bývalý estónsky minister zahraničia, súčasný liberál v Európskom parlamente Urmas Paet  a bývalý armádny funkcionár konzervatívec Goeffrey Van Orden.  Spoločnými silami správu pripravili, ale prečo?

Urmas Paet zo skupiny Aliancie liberálov a demokratov za Európu hovorí: „Prvým dôvodom je prirodzene situácia vo vnútri Európy a v jej okolí, pretože vnímame mnoho nových hrozieb, či už ide o terorizmus vnútri Európy alebo nové konflikty v jej okolí, teda na juhu a na východe. Aj pre čoraz agresívnejšie správanie sa Ruska, ak sa pozriete na dianie na Ukrajine, na dianie v Sýrii.“

Svoj názor vyjadril aj Geoffrey Van Orden zo skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov: „Predpokladám, že mnohí tvrdia, že Spojené kráľovstvo najviac váha v otázke európskej obrannej únie. Nechceme aby vznikla európska armáda. Možno s vyhliadkou toho, že Spojené kráľovstvo vystúpi z Európskej únie, to vnímajú ako príležitosť. Skutočne som počul, že niektorí z „pomazaných“ európskej integrácie, ktorí pôsobia v tomto Parlamente, sa presne takto vyjadrili.“

Otázkou je,či sú členské štáty pripravené na pevnejšiu spoluprácu v obrane. Urmas Paet tvrdí, že čoraz viac európskych krajín si uvedomuje, že treba robiť viac. Spojené štáty hradia asi 75 % výdavkov pre NATO. Európa hradí len 25%, a to vôbec nepovažuje za spravodlivé. Geoffreay Van Orden si všimol, že napríklad niektorí francúzski kolegovia majú skutočnú dilemu, lebo na jednej strane niektorí tlačia na hlbšiu európsku integráciu a na to, aby sa EÚ venovala aj obrane. Na druhej strane si veľmi úzkostlivo strážia štatút suverenity Francúzska. Tvrdí, že ak chce mať Európa spolupracujúce štruktúry v rámci krajín, tak tie už existujú.

Európska komisia by mala čoskoro predstaviť akčný plán európskej obrany. Obsahovať by mal podľa nich nasledovné: „Istým vážnym hrozbám čelia všetky naše krajiny, v širšom zmysle všetky demokracie. Potrebujeme solidaritu demokracií. Máme obrannú organizáciu, ktorá funguje veľmi dobre. Volá sa NATO. Garantuje záväzky Spojených štátov voči bezpečnosti európskych krajín. To je dôležité, NATO je dôveryhodné, preto práve NATO treba podporovať,“ uvádza Van Orden.

Paet si myslí, že v Európe musíme byť  v otázke bezpečnosti a obrany oveľa nezávislejší. „Ak si vezmete všetko to, čo sa deje v Európe, osobne si myslím, že Únia a európske krajiny musia byť pripravenejšie.“

Problém môže byť aj to, že členské štáty investujú len 2 % HDP do obrany. Ako možno členské štáty presvedčiť, aby do obrany investovali viac? Paet tvrdí, že tento cieľ si určilo NATO. Zároveň dodáva, že tento cieľ by si mala vytýčiť aj EÚ, aby všetky členské štáty viac investovali do obrany, lebo bez istej kvantity sa nedočkáme kvality.

Viac..  Ivan Štefanec: Pýtajme sa našich detí, s kým trávia čas v online priestore a ako sa tam cítia

Van Orden k téme dodáva, že mnoho členských štátov – skoro väčšina z nich – poukazuje na obranu menej než polovicu danej miery. Podozrieva ich z toho, že si väčšina myslí, že ak EÚ začne zasahovať do obrany, potom na ňu môžu vynakladať ešte menej. V tom zmysle, nech niečo z toho zaplatí aj Únia. „Úprimne poviem, že to nebude fungovať. Potrebujeme totiž, aby všetky štáty, všetky naše členské štáty viac investovali do obrany.“

Pre strategické partnerstvo NATO – EÚ sú potrebné nové kroky. „Po prvé – tzv. civilné misie, podpora vojenských misií alebo humanitárne misie. Po druhé – v istých situáciách a na istých územiach môže byť vlajka NATO oveľa horšie vnímaná než vlajka EÚ. Po tretie – treba si uvedomiť, že nie všetky členské štáty EÚ sú členmi NATO. No aj tieto krajiny by sme mali zapojiť do bezpečnostnej spolupráce a platných rámcov oveľa intenzívnejšie než doteraz,“ vymenoval ich Paet.

Van Orden sa vyjadril, že ak chce NATO skutočne dopĺňať vojenský potenciál, EÚ by sa mala sústrediť na svoje civilné zložky, všetky ostatné nástroje, ktoré ma k dispozícii, finančné, politické a iné. Tam, kde sa môže zapojiť do krízového riadenia, opätovného budovania po konfliktoch, urovnávania konfliktov, humanitárnej pomoci a tak podobne. „EÚ by mohla byť veľmi užitočná, len keby svoje snahy sústredila na tieto oblasti a robila to naozaj poriadne, pretože nateraz sa jej ani toto nedarí. To by bolo veľké plus,“ dodal na koniec.

O oma

Odporúčame pozrieť

mladi ludia

Mladí Slováci veria EÚ viac než vláde, ale voliť ich chodí zatiaľ len málo

Reprezentatívny výskum, realizovaný agentúrou FOCUS pre Radu mládeže Slovenska ukázal, že viac ako polovica mladých …

Consent choices