Na pôde Európskeho parlamentu povedal Martin Schulz dve mená. Mená žien, ktoré si prešli peklom, aby mohli začať nový – plnohodnotný život. Strastiplnou cestou ušli od svojich tyranov až k uznaniu v podobe Sacharovovej ceny.
Martin Shulz predseda Európskeho parlamentu: „S potešením vám oznamujem, že Konferencia predsedov práve udelila Sacharovovu cenu za tento rok Nádji Murádovej a Lamji Hadží Bašárovej“.
Aj prostredníctvom Sacharovovej ceny za slobodu myslenia podporuje Európsky parlament ľudské práva. Cena sa udeľuje každoročne už od roku 1988. Patrí osobnostiam, ktoré výnimočným spôsobom prispeli k svetovému boju za ľudské práva. Zároveň upozorňuje na prípady porušovania ľudských práv a takisto podporuje laureátov a konkrétnu vec, za ktorú bojujú.
Lamjá Hadží Bašár a Nájda Murád si prežili krutosť skupiny teroristov tzv. Islamského štátu proti Jezídom a stali s hlasom žien postihnutých kampaňou sexuálneho násilia zo strany IŠ.
Jezídi a Kurdi sú náboženské spoločenstvá, ktoré žijú zväčša v Iraku a v Sýrii. Lamjá Hadží Bašár strávila v zajatí 20 mesiacov a pri úteku bola vážne zranená.
Lamjá Hadží Bašár: „Táto cena nie je iba pre mňa, je pre všetkých Jezídov, je dobré venovať tomuto prípadu viac pozornosti“.
Nájdia Murád prispela svojím svedectvom pred OSN k uznaniu, že Islamský štát pácha na Jezídoch genocídu.