Nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Joseph Stiglitz vyzval k nulovej tolerancii tajných daňových štruktúr. Pred výborom, ktorý skúma panamské dokumenty prirovnal tajné daňové štruktúry k chorobe, ktorú treba izolovať.
„Daňové tajomstvá sú temnou stranou globalizácie. Musíme mať vytvorený komplexný globálny prístup a musíme uplatňovať nulovú toleranciu voči takýmto praktikám,“ povedal Stiglitz. Podľa neho by sa mal vytvoriť verejne prístupný register vlastníkov spoločností a korporácií. „Dôvod, prečo musí byť register verejný sú médiá, ktoré by si mali možnosť zistiť kto a aké činnosti praktikuje, teda nie len pre právne orgány,“ vysvetľuje.
Dodal tiež, že by EÚ mala zvážiť pridanie ustanovenia o transparentnosti do medzinárodných obchodných dohôd, ktoré by od obchodných partnerov tiež žiadali splnenie záväzkov transparentnosti, ako napríklad evidencia skutočného vlastníctva. Stiglitz v auguste odstúpil z vyšetrovacej komisie zriadenej po úniku Panama papers, pretože mu úrady odmietli garantovať vydanie jeho záverečnej správy.
Werner Langen, europoslanec z Európskej ľudovej strany povedal: „Spoločným cieľom všetkých členských štátov EÚ by malo byť ukončenie takýchto praktík spoločností. Najúčinnejší nástroj, ktorý máme je transparentnosť.“ Vzhľadom k transparentnosti však vyjadril obavy Petr Ježek z Aliancie liberálov a demokratov za Európu, ktorý si myslí, že s transparentnosťou budú mať problémy predovšetkým krajiny ako Amerika či Veľká Británia.