Monika Smolková. PHOTO: © European Union 2013 - EP
Europoslankyňa Monika Smolková. PHOTO: © European Union- EP

Monika Smolková: Slovenské predsedníctvo je v cieli a podľa poslancov EP sme aj víťazi

Zástupcovia politických skupín v utorok ocenili odchádzajúce slovenské predsedníctvo v Rade (ministrov) EÚ za dosiahnutie hmatateľných výsledkov napriek ťažkým časom. Rečníci v rozprave s premiérom Robertom Ficom a predsedom Komisie Jeanom-Claudom Junckerom spomenuli napríklad vznik Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže, schválenie budúcoročného rozpočtu EÚ zameraného na rast a zamestnanosť, podpis obchodnej dohody medzi EÚ a Kanadou a pokrok v modernizácii nástrojov na ochranu obchodu.

Niektorí rečníci sa však vyjadrili na adresu slovenského predsedníctva v Rade kriticky za presadzovanie „nerozumnej‟ obchodnej politiky EÚ a vyzvali na zmenu kurzu smerom k sociálnejšej Európe. Ďalší zdôraznili, že agenda EÚ sa nesmie stať rukojemníkom vnútropolitických problémov.

Niekoľkí poslanci tiež kritizovali slovenskú vládu za to, že nevysvetlila finančné škandály súvisiace s predsedníctvom, ako aj za jej neochotu pomôcť členských štátom, ktoré čelia najväčšiemu náporu migrantov.

Prejavy jednotlivých rečníkov 

„Slovenské predsedníctvo je v cieli a podľa poslancov EP sme aj víťazi. Naše predsedníctvo hodnotia všetky inštitúcie EÚ pozitívne. Urobili sme kus poctivej práce v prospech Európy. Aj vďaka nám sa navýšil rozpočet programu Erasmus+ a programu záruky pre mladých, ratifikovala sa dohoda COP21 a uzatvorila dohoda s Kanadou,‟ uviedla poslankyňa Monika Smolková (S&D, SK).

„Napriek zložitým okolnostiam odviedli pracovníci SK PRESS výborný výkon, za čo im patrí poďakovanie. V hlavných bodoch našej agendy, ako je jednotný digitálny trh, či Energetická únia, sme dosiahli významné pokroky. Je škoda, že boli mediálne prekryté kauzami a výrokmi predsedu vlády a niektorých jej členov,‟ uviedol poslanec Ivan Štefanec (EPP, SK).

Viac..  Štátny tajomník Švec: EÚ musí aj pre suroviny dokončiť obchodné rokovania s tretími krajinami

„Oceňujem veľmi solídny výkon našich diplomatov. Som tiež pyšná na našich umelcov, ktorí robili Slovensku dobré meno po celej Európe. Čo ma mrzí sú niektoré vyjadrenia a činy našich vrcholových politikov. Aj keď sa na pôde inštitúcii snažili presvedčiť o svojej štátnickosti, aj vďaka predsedníctvu pozná už celá EÚ ich pravú tvár,‟ uviedla poslankyňa Jana Žitňanská (ECR, SK).

Súvislosti

Slovensko prebralo predsedníctvo v Rade od Holandska dňa 1. júla 2016. Predsednícku štafetu odovzdá po uplynutí svojho mandátu dňa 1. januára 2017 Malte.

Ambíciou prvého slovenského predsedníctva v Rade bolo „zvýšiť jednotu, súdržnosť a odolnosť Únie voči vonkajším i vnútorným výzvam a posilniť dôveru občanov v európsky projekt.“

Predsedníctvo sa v rámci svojho šesťmesačného mandátu snažilo zamerať na nasledujúce priority: hospodársky silná Európa, moderný jednotný trh, udržateľná migračná a azylová politika a globálne angažovaná Európa.

O dac

Odporúčame pozrieť

Podpredseda frakcie ľudovcov Muresan a vedúci delegácie Štefanec o pláne obnovy: Nepremárnite príležitosť

V rámci podujatia „Cesta k obnove“, za ktoré zodpovedá Poslanecký klub Európskej ľudovej strany v …

Consent choices