Timo Soini
Fínsky minister zahraničných vecí Timo Soini. PHOTO: © European Union- EP.

Krajiny EÚ a NATO zriadia v Helsinkách centrum na obranu proti dezinformáciám

Helsinki 12. apríla (SITA) – Deväť členských krajín Európskej únie a Severoatlantickej aliancie (NATO) podpísalo v utorok dohodu o zriadení centra na boj proti hybridným útokom a šíreniu dezinformácií či nepravdivých správ vo fínskej metropole Helsinki.

Memorandum o vytvorení centra v Helsinkách podpísali Spojené štáty, Británia, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Litva, Lotyšsko, Poľsko a Švédsko.

Centrum uvedú do prevádzky ešte v tomto roku. Disponovať bude spočiatku rozpočtom 1,5 miliónov eur a pracovať v ňom budú odborníci a bádatelia spomedzi krajín, ktoré sa dohodli na jeho zriadení. Podľa predstaviteľa NATO Lorenza Meyera-Minnemana bude slúžiť EÚ a NATO ako platforma na výmenu odborných znalostí.

Hrozbám hybridných útokov budú teraz EÚ a NATO čeliť bok po boku, uviedol fínsky minister zahraničných vecí Timo Soini. Ďalej povedal, že boj s takýmito hrozbami je európskou prioritou, a dodal, že aj Fínsko sa už stalo terčom „hybridného ovplyvňovania“ prostredníctvom dezinformačných kampaní.

Nové centrum v Helsinkách bude úzko spolupracovať s už existujúcimi obdobnými inštitúciami zriadenými NATO – centrom na obranu proti kybernetickým útokom v Estónsku a strategickým komunikačným centrom v Lotyšsku.

Viac..  Výbor EP pre občianskej slobody odobril sériu nariadení o migrácii a azyle

Šírenie dezinformácií či nepravdivých správ sa za posledné roky stalo čoraz väčším problémom pre politikov v Európe aj Spojených štátoch, priblížila agentúra AP. Dodala, že obavy severských a pobaltských krajín v uplynulých rokoch vyvolávala najmä podľa ich mienky agresívna dezinformačná kampaň a systematické šírenie klamlivých správ zo strany Ruska.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Donald Tusk

K EÚ a transatlantickej spolupráci neexistuje alternatíva, uviedol Tusk v Paríži

K Európskej únii, transatlantickej spolupráci a NATO neexistuje alternatíva. Uviedol to poľský premiér Donald Tusk …

Consent choices