theresa may
Britská premiérka Theresa May. PHOTO: © European Union.

Britská premiérka obvinila predstaviteľov EÚ zo snahy zmanipulovať voľby

Britská premiérka Theresa Mayová obvinila niektorých predstaviteľov Európskej únie z toho, že sa vyhrážajú Londýnu, pričom si želajú zlyhanie rokovaní o tzv. brexite a snažia sa zmanipulovať predčasné parlamentné voľby v Británii.

„V Bruseli sú niektorí ľudia, ktorí si neželajú, aby boli tieto rokovania úspešné,“ uviedla Mayová. Britská premiérka sa takto vyjadrila po návšteve kráľovnej Alžbety II., ktorú v Buckinghamskom paláci požiadala o súhlas s rozpustením parlamentu.

Podľa britských médií však išlo už len o formalitu, keďže príslušné rozhodnutie je fakticky v kompetencii premiérky a samotného parlamentu. Rozhodnutie o rozpustení Dolnej snemovne tak vstúpilo do platnosti už – presne minútu po polnoci miestneho času. Rozpustením parlamentu sa tiež oficiálne začala predvolebná kampaň.

Mayová zároveň uviedla, že najdôležitejšou úlohou kohokoľvek, kto po voľbách povedie Britániu, bude dosiahnuť v súvislosti s brexitom „pre Spojené kráľovstvo najlepšiu možnú dohodu“.

„Niekoľko uplynulých dní nám ukázalo, aké ťažké tieto rozhovory pravdepodobne budú… Vyjednávaciu pozíciu Británie v Európe kontinentálne média prekrútili,“ uviedla ďalej britská premiérka, ktorú citovala stanica BBC.

Viac..  Politika súdržnosti EÚ: nových 1,3 milióna pracovných miest do roku 2027

Povedala tiež, že zatvrdol aj postoj Európskej komisie k rokovaniam o brexite, pričom viacerí európski politici vyslovili v súvislosti s nimi na adresu Británie vyhrážky.

„Všetky tieto činy boli úmyselne načasované tak, aby ovplyvnili výsledok parlamentných volieb, ktoré sa budú konať 8. júna,“ dodala Mayová.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

brexit

Rozvod s EÚ nepriniesol očakávané: len deväť percent Britov považuje brexit za úspešný

Len deväť percent ľudí v Británii sa domnieva, že vystúpenie ich krajiny z Európskej únie …

Consent choices