energeticke stitky
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Európsky parlament bude hlasovať o jednoduchšom označovaní energetickej účinnosti domácich spotrebičov

Jedným zo spôsobov, ako ušetriť na účtoch za elektrinu, je dávať si pozor na energetickú účinnosť spotrebičov. Tú nájdete na štítkoch s farebnou stupnicou. Európsky parlament bude v utorok hlasovať o tom, aby sa zjednodušila a bola tak prehľadnejšia.  

Energetická účinnosť sa definuje ako pomer medzi výkonom zariadenia a energetickým vstupom. Prvý energetický štítok bol zavedený už v roku 1994 a používať sa začal v roku 1995. Obsahoval písmená od A (najúčinnejšie) po G (najmenej účinné). Keďže spotrebiče sa odvtedy vylepšili, zmenila sa aj stupnica, ktorá dnes obsahuje viacero písmen A – od A po A+++. Mnohé spotrebiče ako napríklad práčky sú však dnes v triedach A a spotrebitelia nevedia medzi nimi rozlišovať. Celý systém tak stráca na svojom opodstatnení, keďže jeho cieľom je nabádať ľudí k tomu, aby kupovali tie najúčinnejšie produkty.

Parlament tento týždeň hlasuje o návrhu Komisie, aby sa škála prepracovala a vrátila k tej pôvodnej, ktorá by obsahovala len písmená od A po G a upustiť od A s pluskami. Návrh okrem toho požaduje vytvorenie digitálnej databázy nových energeticky účinných výrobkov, ktorá by priniesla väčšiu transparentnosť a vnútroštátnym orgánom uľahčila dohľad nad trhom.

Viac..  Slovensko má potenciál využitia geotermálnej energie, tvrdí europoslanec Michal Wiezik

Parlament a Rada sa už dohodli na spoločnom texte, ktorý by mal nadobudnúť účinnosť potom, ako ho odobria obe inštitúcie.

O dac

Odporúčame pozrieť

Toto je nápad, ktorý pomôže zachrániť ľudské životy na cestách, hovorí Ivan Štefanec

Počuli ste o prednom brzdovom svetle? Aktuálne dianie v europarlamente v štúdiu priblížil poslanec Európskeho …

Consent choices