zbran
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

V Česku povolili držbu zbrane. Podľa poslancov ide o bezpečnosť krajiny

PRAHA / Občania Českej republiky majú právo držať a nosiť zbraň pre obranu štátu. Schválilo to 139 zo 168 poslancov. Táto zmena dá majiteľom legálne držaných zbraní možnosť zasiahnuť v prípade potreby k zaisteniu bezpečnosti krajiny. Zákon musí ešte schváliť Senát.

Motívom pre spísanie ústavného zákona bola aj európska smernica, podľa ktorej sa držba zbraní sprísňuje. „Ukážte mi jeden jediný teroristický čin na území Európy, ktorý by bol spáchaný legálne držanou zbraňou. Nechceme odzbrojovať občanov v dobe, keď sa v Európe zhoršuje bezpečnosť,“ uviedol minister vnútra Milan Chovanec, zástanca ústavného zákona.

Poslanci, ktorí návrh predložili spolu s jeho zástancami si od toho sľubujú väčšiu bezpečnosť občanov Českej republiky.

Poslankyňa ODS jana Černochová uviedla, že tento ústavný zákon síce európsku smernicu, ktorú označila za absurdnú, nezmení, ale môže napomôcť tomu, aby „nezmysly“ v nej obsiahnuté nezasiahli legálnych držiteľov zbrane.

Viac..  Komisia zasiela žiadosti o informácie spoločnostiam Meta a Snap podľa aktu o digitálnych službách

Naopak, odporcovia tohto zákona tvrdia, že pre poslancov je povolenie držať a nosiť zbraň len vábením voličov. Podľa poslanca Jana Farského z hnutia Starostovia a nezávislí povinnosť zapracovať európsku smernicu do českého práva totiž ostane.

Na to, aby zákon prešiel bolo potrebné získať 120 hlasov. Proti boli deviati poslanci.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Putin: Rusko nemá s európskou spoločnosťou žiadny konflikt

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol v piatok v príhovore na kultúrnom fóre v Petrohrade, že …

Consent choices