galko
Ľubomír Galko vystúpil na medzinárodnej konferencii o bezpečnosti v Brne. PHOTO: SaS

Ľubomír Galko: Otázka bezpečnosti spája dva myšlienkové prúdy v EÚ

Vonkajšia a vnútorná bezpečnosť bude prioritou vlády, ktorej súčasťou bude strana Sloboda a Solidarita, vyhlásil podpredseda SaS Ľubomír Galko, ktorý vystúpil so svojím príspevkom na medzinárodnej konferencii o bezpečnosti pod hlavičkou organizácie Československý legionář v Brne.

„Ľudia si často uvedomia, aké je niečo vzácne až vtedy, keď to stratia. Väčšina Európanov našťastie nemusí myslieť na to, aký je krehký mier. To, že môžu večer svoje deti uložiť bez toho, aby im za oknami hvízdali strely a aby sa museli báť nočných poplachov, však nie je všade samozrejmosť,“ uviedol exminister obrany a tímlíder SaS pre vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť Ľ. Galko.

Podľa Galka dnes celý svet rieši zmenu paradigmy, keďže ešte nie tak dávno bezpečnosť a s ňou spojené výdavky na obranu a bojaschopnosť armády boli na okraji pozornosti verejnosti. „V súčasnosti to už nie je možné takto vnímať. Dôvodov je viacero a žiaden z nich nie je menej dôležitý. V prvom rade cítime konflikt na Ukrajine, ktorý je reakciou Ruska na rozširovanie liberálnej demokracie do východnej Európy. Slovensko viac než iné krajiny citlivo vníma dianie u bezprostredných susedov. Na zmeny v bezpečnostných politikách výrazne vplýva vznik takzvaného Islamského štátu a s tým spojená vlna teroristických útokov islamistov.“

V tejto súvislosti poslanec NR SR pripomenul, že teroristi útočia na najnečakanejších miestach a ich kroky sú namierené proti civilnému obyvateľstvu. „Je to podlé.Rozosievanie strachu a útoky na miestach verejných zhromaždení sú zbraňou, proti ktorej sa dá bojovať len tak, že sa nezľakneme,“ povedal Galko, ktorý boj s terorizmom považuje za jednu z najväčších výziev v európskom bezpečnostnom priestore.

Viac..  Michal Wiezik: Vlk je chránený na Slovensku aj na európskej úrovni. Prišli sme s výzvou "nestrielajte vlky"

Ľubomír Galko tvrdí, že neustávajúcim problémom je migračná kríza. „Keď sa pred dvomi rokmi začala šíriť migračná kríza, SaS bola jednou z prvých strán, ktoré priniesli návrhy na jej riešenie. Hoci niečo sa už pohlo správnym smerom, stále nie je kríza zažehnaná. Som presvedčený, že je potrebné vytvoriť európsku stráž hraníc. Bezpečnosť môže byť tým európskym tmelom súdržnosti v dobe, keď sa v EÚ sformovali dva silné myšlienkové prúdy. Jeden prekonanie krízy dôvery vidí v rýchlejšej integrácii, a teda v centralizácii a druhý, naopak, volá po spomalení integračného tempa, decentralizácii a posilnení úlohy národných štátov. Zdá sa, že práve v otázke bezpečnosti, v ochrane schengenskej hranice spoločnými silami panuje zhoda v oboch táboroch,“ uzavrel Ľ. Galko.

O red

Odporúčame pozrieť

lieky

EK zintenzívňuje opatrenia na riešenie kritického nedostatku liekov a bezpečnosť ich dodávok v EÚ

Komisia prijala súbor opatrení, ktorý má už od tejto zimy, ale aj v ďalších rokoch …

Consent choices