Vybor EP
Schôdza Výboru EP. PHOTO: © European Union- EP.

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä rozpočet a utečenecké kvóty

Tento týždeň je na programe hlasovanie o rozpočte 2018 a rokovania o daňových podvodoch vo futbale. Hovoriť sa bude aj o rozsudku Európskeho súdneho dvora ohľadne utečeneckých kvót. 

Rozhodnutie Európskeho súdu o utečeneckých kvótach

Potom ako Európsky súdny dvor zamietol sťažnosť Slovenska a Maďarska ohľadne povinných utečeneckých kvót, sa budú touto otázkou zaoberať aj poslanci z výboru pre občianske slobody. Vo štvrtok im rozhodnutie súdu a jeho dopady bližšie objasnia odborníci z právneho oddelenia EP.

Rozpočet a ekonomika

V stredu 27. septembra budú poslanci hlasovať o rozpočte na budúci rok. Nepozdávajú sa im škrty, ktoré v rozpočte urobila Rada a chceli by navýšiť finančné prostriedky na výskumné programy a boj proti nezamestnanosti mladých.

Členovia hospodárskeho a menového výboru budú v pondelok rokovať so šéfom Európskej centrálnej banky Mariom Draghim. Témou ich rozhovorov bude súčasná hospodárske situácia v EÚ a implementácia jednotnej menovej politiky.

Európska prokuratúra

Výbor pre občianske slobody bude vo štvrtok hlasovať o vytvorení spoločnej európskej prokuratúry. Tento nový úrad by mal dohliadať na cezhraničné vyšetrovania podvodov pri čerpaní finančných prostriedkov z EÚ.

Football leaks

Viac..  Komisia prijala revidované oznámenie o definícii trhu v prípadoch hospodárskej súťaže

Vo výbore pre daňové úniky (PANA) sa bude tento týždeň hovoriť o peňažných podvodoch vo futbale. Poslanci si na svoju utorkovú schôdzu pozvali zástupcov FIFA, UEFA a novinárov, ktorí vyniesli na verejnosť správy o netransparentnosti pri predaji hráčov či financovaní klubov.

Brexit

Aj tento týždeň sú na programe rozhovory o Brexite ešte predtým, ako poslanci prijmú svoje uznesenie. Tentokrát budú o ňom diskutovať šéfovia politických skupín spoločne s predsedom Parlamentu.

Konferencia o turizme

V stredu sa bude u nás konať konferencia o turizme. Poslanci, členovia Komisie a predstavitelia z oblasti turistického ruchu tu budú hovoriť o tom, ako zvýšiť konkurencieschopnosť tohto odvetvia a vytváranie nových pracovných miest. Konferenciu otvorí predseda Parlamentu Antonio Tajani.

O dac

Odporúčame pozrieť

Európsky parlament

Odhalenie špiónky aj podpora 50 miliárd eur. Europarlament zhodnotil dva roky vojny

Už sú to dva roky od agresívneho napadnutia Ukrajiny Ruskom. Toto dvojročné obdobie bilancoval už …

Consent choices