Frank-Walter Steimeier
Frank-Walter Steimeier. PHOTO: © European Union- EP.

Nemecký prezident po prvýkrát na Slovensku. S Kiskom hľadeli do budúcna

BRATISLAVA / Odkaz 17. novembra, Európska únia a jej budúcnosť, hospodárske vzťahy, ale aj nárast extrémizmu boli hlavné témy rozhovoru prezidenta Andreja Kisku s nemeckým spolkovým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom. Ten je na prvej oficiálnej návšteve Slovenska. Podľa Steinmeiera je to pekný okamih byť na Slovensku, keď si pripomíname nežnú revolúciu.

Frank-Walter Steinmeier je na prvej návšteve Slovenska od svojho nástupu do funkcie v marci 2017. „Je to česť privítať Vás v tak významný deň, v Deň boja za slobodu a demokraciu,“ povedal Kiska svojmu nemeckému kolegovi. „Dnes, po 28 rokoch, sme svedkami niečoho, čo by nám možno vtedy ani nenapadlo. Že tu budeme stáť ako partneri, ako krajiny, ktoré sú spolu v jednom úžasnom projekte Európskej únie, ako partneri v rámci schengenu, kde neexistujú hranice, ako partneri, ktorí majú rovnakú menu, ako partneri, ktorí zdieľajú rovnaké hodnoty demokracie a slobody,“ povedala slovenská hlava štátu. Podľa Kisku sú on aj Steinmeier silne proeurópski prezidenti, ktorí vidia Úniu ako úžasný projekt mieru a stability.

„Teší ma, že Slovensko zastáva najmä zodpovednú úlohu. To potvrdzuje spoločné vyhlásenie prezidenta, premiéra a predsedu parlamentu, ktoré je proeurópske, ocenil spoločné vyhlásenie troch slovenských ústavných činiteľov k Európskej únii Steinmeier. Dodal, že je povinnosťou politikov prispieť k tomu, aby si Európska únia udržala svoju pozíciu aj po rozhodnutí Británie opustiť ju. Nemecký prezident tvrdí, že Únia musí prekonať krízu nedôvery a následky brexitu. Kiska vyhlásil, že Európska únia ako aj jednotlivé členské štáty potrebujú skutočných lídrov. „Populisti šíria strach, lídri, naozajstní politici prinášajú víziu,“ dodal slovenský prezident.

Viac..  Nemecký minister poľnohospodárstva chce rozšíriť štátnu pomoc pre farmárov v EÚ

O náraste extrémizmu nielen v reálnom živote

Prezidenti spolu diskutovali aj o šírení nenávisti nielen v reálnom živote, ale aj na sociálnych sieťach.  Naša krajina veľmi pozorne sleduje nový zákon, ktorý Nemecko prijalo,“ povedal Kiska Steinmeierovi. Nemecko nedávno prijalo tzv. facebookový zákon. Ten hovorí o tom, že ak sociálna sieť do 24 hodín neodstráni nenávistný príspevok, príspevok v rozpore so zákonom, dostane pokutu päť miliónov eur, a ak tak bude robiť systematicky, tak aj 50 miliónov. „Pokiaľ si sociálne siete neuvedomujú svoju zodpovednosť a nespravia si poriadok, potom je to úloha nás politikov,“ dodal Kiska.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Nemecko

Odchod z EÚ by Nemecku podľa ekonómov spôsobil vážnu krízu

Prípadné vystúpenie z Európskej únie by spôsobilo Nemecku vážnu hospodársku krízu a trvalú stratu prosperity …

Consent choices