lieky
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Ján Oravec: Terapia liekovou agentúrou

Dôležité je pochopiť, že najnovšie rozhodnutie nepresunúť Európsku liekovú agentúru na Slovensko, či do niektorej z krajín nášho regiónu, nie je len „chybou v programe“. Naopak, spôsob rozhodovania v EÚ je naprogramovaný tak, že generuje tieto chyby systematicky.

U nás je veľmi rozšírená naivná predstava, že lídri členských krajín EÚ sa stretávajú, aby hľadali riešenia, ktoré by boli prospešné pre všetkých. V skutočnosti však hľadajú najmä spôsob ako najlepšie ochrániť vlastné záujmy. Ich rozhodnutia sú výsledkom nikdy sa nekončiaceho handlovania: dnes podporíte vy nás v záležitosti, ktorá je dôležitá pre nás, zajtra na oplátku zasa my vás v niečom, čo je dôležité pre vás. Ani v prípade liekovej agentúry to nebolo inak. Problém je v tom, že tento spôsob prijímania rozhodnutí niektorým krajinám systematicky vkladá do rúk tromfy a iným, rovnako systematicky, sa ujde len Čierny Peter. Čím je krajina väčšia, prípadne čím je dlhšie v EÚ, tým má väčšiu šancu a vytrénovanejšie handliarske schopnosti presadiť jej záujem. Preto západná časť EÚ nad jej východnou časťou dlhodobo vyhráva na celej čiare pokiaľ ide o presadenie vlastného záujmu do rozhodnutí, ktoré potom dostanú zavádzajúci prívlastok „európske“.

Reálne sú však v prospech jednej skupiny krajín a záujmy inej skupiny krajín poškodzujú. Tým vytvárajú napätia a „protibruselské“ nálady, pretože všetci, na ktorých majú také rozhodnutia negatívny dopad, ich vnímajú ako nespravodlivé rozhodnutia Bruselu. Jedným z tých najhorších napríklad bolo predĺženie diskriminácie farmárov z východnej Európy pokiaľ ide o čerpanie eurofondov. Staré členské krajiny si síce presadili, čo chceli, ochránili tak svoj záujem, ale myšlienku jednotnej EÚ krátkozrako potápajú. Rovnako antieurópska je súčasná snaha Francúzska, Nemecka, či Rakúska vytlačiť z ich trhu nepríjemnú konkurenciu z východných krajín a ešte nás prinútiť, aby sme to podporili a následne to označovali za európske riešenie.

Viac..  Peter Pollák: Európske mestá a obce musia byť silné. VIDEO

Či už sa to niekomu páči alebo nie, EÚ je o strete záujmov, väčšinou úplne protikladných. My v tomto súboji systematicky ťaháme za kratší koniec. Treba to povedať nahlas. Skúsme otvoriť oči a pochopiť, že skutočnou hrozbou pre EÚ nie sú nejakí euroskeptici. Tí sú len dôsledkom. Tou skutočnou príčinou sú rozhodnutia a la lieková agentúra, ktoré sú bezdôvodne v náš neprospech.  Prehra Slovenska v boji o sídlo Európskej liekovej agentúry môže mať aj pozitívny efekt, blahodárny terapeutický účinok. Ale len v prípade ak prispeje k vyliečeniu u nás tak rozšírenej naivity o tom, ako sa prijímajú tzv. európske riešenia. To nám následne pomôže lepšie obhajovať naše záujmy v EÚ.

Komentár pripravil Ján Oravec, Nadácia F.A. Hayeka.

O dac

Odporúčame pozrieť

Slovensko podporí Ukrajinu, ale má podmienky, informuje Neveďalová

Našou hostkou v Ranných Novinách TV JOJ bola poslankyňa Európskeho parlamentu Katarína Roth Neveďalová. Ako …

Consent choices