Výsledky minulotýždňového samitu lídrov členských štátov sú podľa mnohých poslancov neuspokojivé. Kritizujú najmä nedostatok pokroku pri azylovej reforme a prehlbovaní hospodárskej a menovej únie.
Väčšina rečníkov, ktorí sa počas plenárnej rozpravy s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom ujali slova, kritizovala hlavy štátov a vlád za to, že nedokázali dosiahnuť zásadnejšiu dohodu na riešení migračnej a azylovej krízy. Podľa mnohých poslancov sa toho v praxi zmení len málo a v Stredozemnom mori budú naďalej umierať ľudia.
Predseda Európskeho parlamentu v úvode rozpravy poznamenal, že poslanci už dlho čakajú na začiatok rokovaní s ministrami o novelizácii dublinského nariadenia, a vyzval Radu (ministrov) EÚ, aby svoju vyjednávaciu pozíciu prijala kvalifikovanou väčšinou. Antonio Tajani zároveň zdôraznil, že návrhy EP predstavujú „vynikajúci východiskový bod,‟ nakoľko sú vyvážené a v snemovni široko podporované.
Mnoho poslancov tiež vyjadrilo frustráciu nad neschopnosťou lídrov členských štátov dosiahnuť desať rokov po ostatnej finančnej kríze pokrok pri zavádzaní opatrení, ktoré by zabránili prípadnému hospodárskemu kolapsu v budúcnosti.
Reakcie slovenských poslancov
„Zdá sa, že povinné kvóty sú minulosťou. Riešenia sa posúvajú k ochrane vonkajších hraníc a posilneniu Frontexu. Kompromis spočíva vo vytvorení záchytných centier, kde budú žiadatelia o azyl čakať do vybavenia ich žiadostí. Za riziko považujem schválené 3 mld. eur pre Turecko pre konfrontačnú politiku prezidenta Erdogana voči EÚ,‟ uviedol poslanec Branislav Škripek (ECR, SK).
„Samit sa konal necelý rok pred brexitom. Ak nechceme ďalšie exity, muselo sa dospieť k dohode. Lídri si zložili ružové okuliare a priznali, že najdôležitejšia je ochrana vonkajších hraníc a účinná návratová politika. Zavádzanie vnútorných hraníc nie je riešením – prišli by sme o Schengen – najväčší výdobytok spoločnej Európy,‟ uviedla poslankyňa Monika Smolková (S&D, SK).
„Vítam dosiahnutie dohody o migrácii a udržanie vnútropolitického konsenzu v nemeckej vládnej koalícii. Úspech spolupráce medzi členskými štátmi ukazuje aj fakt, že počet nelegálnych prechodov hraníc sa od roku 2015 znížil o 95%. Teraz sa musíme sústrediť na stabilizáciu situácie v bezprostrednom okolí Európskej únie,‟ uviedol poslanec Ivan Štefanec (EPP, SK).