Axel Voss
Nemecký poslanec Axel Voss. PHOTO: © European Union-EP.

Axel Voss: Chceme posilniť a chrániť práva všetkých, čo niečo vytvárajú

Európsky parlament pracuje na novej legislatíve ohľadne autorských práv, ktorá by mala zodpovedať aj internetovému prostrediu. Všetci autori by podľa nej mali byť chránení a odmeňovaní.

 V stredu 12. septembra poslanci odobrili vyjednávací mandát Európskeho parlamentu ohľadne autorských práv na internete. Parlamentní vyjednávači môžu teraz začať rokovať s členskými štátmi o konečnej podobe nových pravidiel. Tie by mali umelcom a novinárom zaistiť spravodlivé odmeňovanie a to aj v digitálnom svete. Znamená to, že už nebudeme môcť len tak robiť mémy? Aký dopad to bude mať na internetové prostredie? O novej legislatíve hovorí nemecký poslanec Axel Voss (EPP), ktorý mal v parlamente túto tému na starosti.

Koho práva má táto legislatíva chrániť?

Chceme posilniť a chrániť práva všetkých, čo niečo vytvárajú – či už sú to spisovatelia, interpreti, speváci, textári alebo novinári. Všetci túto ľudia sú držiteľmi autorských práv. A všetci sú vo veľmi nevýhodnom postavení – ich diela vo veľkom využívajú obrovské platformy, ktorým z nich kvapká zisk. Autori však z neho nedostávajú patričný podiel. Veľké americké platformy zarábajú obrovské peniaze, zatiaľ čo naši umelci ich strácajú. Preto musíme posilniť ich práva.

Sú mémy a paródie v ohrození?

Nie, vôbec nič im nehrozí. Aj naďalej sa na nich budú vzťahovať výnimky platné v národných legislatívach, tak ako doteraz. Z právneho hľadiska sa nič nezmení.

Viac..  Europoslanec Michal Wiezik: Spotrebitelia častejšie hľadajú výrobky s nižšou uhlíkovou stopou

Aký je význam článku 11 o digitálnom využívaní novinárskej práce?

Veľké platformy dnes bežne zverejňujú spravodajský materiál, no jeho vydavatelia z toho nedostanú nič. Článok 11 týmto vydavateľom prisudzuje špecifické práva, aby si od nich mohli nárokovať na odmenu. Toto sa nevťahuje na hyperlinky a kópie na súkromné účely, platformy ako napríklad Wikipédia ich budú môcť aj naďalej využívať.

Čo sa zmení pre menších, nezávislých vydavateľov a autorov?

Takisto si budú môcť nárokovať na odmenu od platforiem, ktoré zverejňujú ich obsah. Pre malých vydavateľov to má nesmierny význam, pretože ich pozícia je v porovnaní s veľkými webmi veľmi slabá.

Hrozí nebezpečenstvo pre samotný internet?

Určite nie, je to absurdné. Nič sa nezmení, okrem toho, že držitelia práv budú konečne internetovými platformami odmeňovaní za svoju prácu.

O dac

Odporúčame pozrieť

Európsky parlament

Odhalenie špiónky aj podpora 50 miliárd eur. Europarlament zhodnotil dva roky vojny

Už sú to dva roky od agresívneho napadnutia Ukrajiny Ruskom. Toto dvojročné obdobie bilancoval už …

Consent choices