vlasy
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Pozor na nebezpečné farby na vlasy i krémy. Môžu byť aj na Slovensku

BRATISLAVA / Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje na výskyt viacerých nebezpečných kozmetických výrobkov. Tie nahlásili do rýchleho výstražného systému pre nepotravinárske výrobky (RAPEX) kontrolné orgány v Nórsku, Taliansku a Nemecku. Informoval o tom slovenský hlavný hygienik Ján Mikas.

Ide o výrobok na zosvetlenie pokožky s názvom Clear Therapy, extra lightening lotion carrot oil značky CT+. Krajinou pôvodu je Pobrežie Slonoviny, výrobcom je Dream Cosmetics, Ivory Coast a dovozcom PAK’s Wholesale, United Kingdom. Podľa zoznamu zložiek sa vo výrobku nachádza látka hydroquinone (2%).
Výrobok na zosvetlenie pokožky Lightening oil značky Caro White. Krajinou pôvodu je Pobrežie Slonoviny, výrobcom je Dream Cosmetics, Ivory Coast a dovozcom PAK’s Wholesale, United Kingdom. Podľa zoznamu zložiek sa vo výrobku nachádza látka hydroquinone (2%).

Krém na zosvetlenie pokožky Lightening beauty cream značky Caro White, výrobná dávka C1/2828-B. Krajinou pôvodu je Pobrežie Slonoviny, výrobcom Dream Cosmetics, Ivory Coast a dovozcom PAK’s Wholesale, United Kingdom. Podľa zoznamu zložiek sa vo výrobku nachádza látka hydroquinone (2%).

Výrobky obsahujú látku hydrochinón, čo je v rozpore s európskymi nariadeniami. Hydrochinón je určený len na profesionálne použitie a môže sa požívať iba do výrobkov na nechtový dizajn. Výrobky môžu spôsobiť kožné alergie.

Zelená farba na tetovanie LIME GREEN tattoo ink značky ETERNAL INK, výrobná dávka lot 30.09.15, môže tiež užívateľom spôsobiť ťažkosti. Krajinou pôvodu je USA, výrobcom Eternal Ink., Brigton 7987, Lochlin DR Michigan, USA a dovozcom MAX Signorello, via Albisola 31, Genova, Italy. Výrobok obsahuje aromatický amín Anisidine (33,8 mg. kg-1), ktorý by sa nemal nachádzať vo výrobkoch na tetovanie. Výrobok nie je v súlade s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb na tetovanie a permanentný make up (Resolution ResAP(2008)1 on requirements and criteria for the safety of tattoos and permanent make-up).

Viac..  Miriam Lexmann: Ľudia pracujúci z domu musia mať právo „odpojiť“ sa

Hnedá farba na vlasy Hair Color Natural Brown značky Black Rose, výrobná dávka Natural Brown, 550, čiarový kód: 8158650009866 zasa obsahuje nielen alergénne látky, ale môže byť aj toxická. Krajinou pôvodu je India, výrobcom je Henna Export Corporation, I031/2 Link Road, Faridabad 121002, India a dovozcom Suhail Cosmetics, Willem Brocadesdreef 2, 2130 EK Hoofdorp, The Netherlands. Analýzou zistili, že výrobok obsahuje látku p-phenylenediamine – PPD v množstve 0,8 g/100g a nedostatočné množstvo oxidačného činidla na zabezpečenie úplnej reakcie látok v pripravovanej zmesi. PPD patrí medzi látky s vysokým alergénnym potenciálom a nedostatočným zreagovaním látok môžu vzniknúť v zmesi rôzne toxické látky, ktoré predstavujú riziko pre zdravie. Výrobok nie je bezpečný, čo je v rozpore s čl. 3 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch v znení neskorších predpisov.

Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Slovensko podporí Ukrajinu, ale má podmienky, informuje Neveďalová

Našou hostkou v Ranných Novinách TV JOJ bola poslankyňa Európskeho parlamentu Katarína Roth Neveďalová. Ako …

Consent choices