cestovanie
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Mladí cestovatelia majú opäť možnosť získať poukazy na cestovanie po Európe

Európska komisia spúšťa druhé kolo súťaže DiscoverEU. Do utorka 11. decembra (12:00 SEČ) majú mladí ľudia, ktorí dovŕšili 18 rokov, možnosť získať cestovný poukaz na cestovanie po Európe na budúce leto.

Druhé kolo nadväzuje na prvé kolo súťaže, kedy malo v období od júla do októbra 2018 možnosť cestovať po Európe 15 000 mladých ľudí. Mnohí z nich sa zúčastnili na podujatiach organizovaných počas Európskeho roka kultúrneho dedičstva.

Komisár Tibor Navracsics zodpovedný za vzdelávanie, kultúru, mládež a šport uviedol: „Rád vidím, ako sa mladí ľudia chopili tejto novej príležitosti objavovať európske kultúry a tradície, zažili, čo európska diverzita znamená a spoznali nových priateľov, ktorých by inak nezískali. Po prvom kole sme mohli vidieť, že mladí ľudia získali sebadôveru a schopnosti vďaka svojej iniciatíve a komunikácii v cudzích jazykoch. Iniciatíva DiscoverEU je oveľa viac než len cestovanie, je to získavanie životných skúseností.“

Kto sa môže prihlásiť a ako?

Do tohto kola sa môže zapojiť ktokoľvek, kto je občanom EÚ a narodil sa medzi 1. januárom 2000 a 31. decembrom 2000.

Záujemcovia sa môžu prihlásiť cez stránku Európskeho portálu pre mládež, kde sa musia zaregistrovať a uviesť svoje cestovateľské plány. Uchádzači budú vybraní na základe odpovedí na 5 kvízových otázok s voliteľnými odpoveďami o európskej kultúre a rozmanitosti, o iniciatívach EÚ v oblasti mládeže, ako aj o nastávajúcich voľbách do Európskeho parlamentu a 1 dodatočnej otázky na tému týkajúcu sa druhého kola.

Úspešní uchádzači musia vycestovať medzi 15. aprílom a 31. októbrom 2019 na 1 až 30 dní.

Komisia vyzýva najmä ľudí so špecifickými potrebami alebo sociálnymi problémami, aby sa do tohto kola súťaže zapojili. Pre ľudí so špecifickými potrebami Komisia poskytne informácie a tipy a pokryje všetky náklady na osobitnú pomoc (napr. sprevádzajúca osoba alebo vodiaci pes pre osoby so zrakovým postihnutím).

Úspešní uchádzači môžu vycestovať sami alebo v skupine (maximálne 5 ľudí v jednej skupine, ktorí dovŕšili 18 rokov). Odporúča sa, aby cestovali vlakom. Aby im však nič nebránilo vo voľnom pohybe po celom kontinente, budú môcť v prípade potreby využívať aj alternatívne spôsoby dopravy, ako sú autobusy alebo trajekty či (vo výnimočných prípadoch) aj letecká doprava. Vďaka tomu sa budú môcť zúčastniť aj mladí ľudia žijúci v odľahlých oblastiach alebo na ostrovoch v EÚ.

Viac..  Komisia aktualizuje zoznam zakázaných leteckých spoločností

Každému členskému štátu EÚ bol pridelený určitý počet cestovných poukazov na základe podielu obyvateľstva danej krajiny v porovnaní s celkovým obyvateľstvom Európskej únie.

Súvislosti

Iniciatíva DiscoverEU bola spustená v júni 2018 a jej rozpočet predstavuje 12 miliónov eur. Doteraz malo vďaka nej príležitosť cestovať po Európe viac ako 15 000 mládežníkov. Cieľom tejto iniciatívy je poskytnúť im nové príležitosti objavovať bohaté kultúrne dedičstvo kontinentu, spoznať nových ľudí, učiť sa od iných kultúr a zažiť, aké to je byť Európanom.

Spätná väzba od uchádzačov je veľmi pozitívna. Mnohí z nich cestovali po prvýkrát bez rodičov alebo iných dospelých a väčšina uviedla, že sa vďaka tomu stali nezávislejšími. Povedali aj, že vďaka iniciatíve DiscoverEU lepšie porozumeli iným kultúram a európskej histórií. Majú pocit, že si zlepšili aj svoje jazykové schopnosti. Dve tretiny účastníkov uviedli, že bez iniciatívy DiscoverEU by neboli schopní tieto cestovné lístky financovať.

Európska komisia navrhla, aby sa v budúcom programe Erasmus pre iniciatívu DiscoverEU vyčlenila suma vo výške 700 miliónov eur v rámci dlhodobého rozpočtu EÚ (pre roky 2021–2027). Ak tento návrh Európsky parlament a Rada schvália, v rokoch 2021 až 2027 dostane možnosť cestovať ďalších 1,5 milióna 18-ročných účastníkov.

O dac

Odporúčame pozrieť

cestovanie

Lepšie práva a lepšie informácie pre cestujúcich v EÚ

Komisia dnes prijala súbor návrhov zameraných na zlepšenie skúseností cestujúcich a cestujúcich posilnením ich práv. …

Consent choices