peniaze
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Štát preplatí firmám náklady v súvislosti s uvoľňovaním frekvencií pre siete 5G

BRATISLAVA – Štát preplatí náklady firiem na zmenu frekvencií z dôvodu uvoľňovania frekvenčného pásma pre mobilné siete piatej generácie (5G). Počíta s tým novela zákona o elektronických komunikáciách, ktorú v stredu podpísal prezident SR Andrej Kiska. Celkové náklady, ktoré si bude tento proces vyžadovať, rezort dopravy ako predkladateľ novely zatiaľ vyčísliť nevie. Ministerstvo je však presvedčené, že výdavky spojené s úhradou oprávnených nákladov individuálnych držiteľov licencií pokryjú príjmy vygenerované plánovanou aukciou na získanie nových držiteľov uvoľnených frekvencií.

Slovensko podľa rozhodnutia orgánov Európskej únie musí frekvencie z frekvenčného pásma 700 MHz uvoľniť pre pozemské systémy schopné poskytovať bezdrôtové širokopásmové komunikačné služby do 30. júna budúceho roka. Tieto frekvencie sú pritom v súčasnosti u nás využívané najmä na digitálne pozemské vysielanie s individuálnymi licenciami prevažne až do roku 2029. Uvoľňovanie frekvencií pre siete 5G sa tak dotkne spoločnosti Towercom, ktorá ich používa v rámci celoplošných televíznych multiplexov. Štát tak bude musieť po dohode s prevádzkovateľom zameniť pôvodne pridelené frekvencie, pričom oprávnené náklady v súvislosti s prechodom na nové frekvencie bude dodatočne refundovať.

Viac..  M. Lexmann: Pred sexuálnym zneužívaním online musíme deti ochrániť

„Mimoriadna zmena existujúcich právoplatných individuálnych povolení na používanie frekvencií je zásahom štátu do právoplatného individuálneho povolenia s dopadom aj na investičný plán držiteľa individuálneho povolenia,“ odôvodňuje rezort dopravy rozhodnutie náklady na migráciu na nové frekvencie firmám uhrádzať. Oprávnenosť nákladov na migráciu dotknutých subjektov má pritom podľa ministerstva posudzovať odborne spôsobilá a nezávislá osoba. Na tento účel preto predkladateľ vyčlenil 150 tis. eur v rámci rozpočtu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb.

Novela zákona o elektronických komunikáciách nadobudne po podpise prezidentom účinnosť ihneď zverejnením v Zbierke zákonov SR.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Nechceme zo Slovenska druhé Maďarsko

Európska ľudová strana navrhuje diskusiu o situácii na Slovensku na budúcotýždňovom plenárnom zasadnutí. Podľa europoslanca …

Consent choices