brexit
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Johson sa predčasne vráti z New Yorku, nevylúčil, že parlament opäť rozpustí

LONDÝN – Britský premiér Boris Johnson sa rozhodol už v utorok večer, teda skôr, ako bolo naplánované, vrátiť z Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN) v New Yorku do Londýna. Premiér tým reaguje na najnovší vývoj na domácej politickej scéne, a predovšetkým na utorňajší rozsudok Najvyššieho súdu Veľkej Británie.

Ten rozhodol, že pokus o zastavenie činnosti parlamentu zo strany Johnsona pred blížiacim sa brexitom bol nelegálny.

„Zásadne nesúhlasím s rozhodnutím sudcov a nemyslím si, že je správne,“ vyhlásil Johnson v new Yorku. Dodal síce, že toto rozhodnutie bude rešpektovať, na druhej strane však pripustil, že sa parlament pokúsi rozpustiť opäť.

Johnson tak bude naspäť v Londýne akurát načas na to, aby stihol rokovanie opäť zvolaného parlamentu, ktoré predseda Dolnej snemovne John Bercow zvolal na stredu ráno.

Sudcovia britského Najvyššieho súdu v utorok jednohlasne rozhodli, že nariadenie prerušiť zasadnutie Dolnej snemovne britského parlamentu je „neplatné a bez účinku“. Podľa predsedníčky súdu Brendy Hale to znamená, že činnosť parlamentu nebola nikdy legálne pozastavená a technicky tak stále zasadá.

Viac..  Septembrový súbor prípadov nesplnenia povinnosti: kľúčové rozhodnutia

Opoziční poslanci, medzi nimi i líder labouristov Jeremy Corbyn, po vyhlásení verdiktu vyzvali premiéra Borisa Johnsona, aby rezignoval na svoju funkciu. „Jeho pozícia je neudržateľná a aspoň raz by mal mať odvahu urobiť správnu vec a rezignovať,“ povedala aj poslankyňa zo Škótskej národnej strany Joanna Cherry.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

brexit

Británia posunula o tri mesiace zavedenie kontrol na dovozy z EÚ

Veľká Británia odložila úplné zavedenie hraničných kontrol tovaru dovážaného z Európskej únie (EÚ) o tri …

Consent choices