EÚ začala spor v Svetovej obchodnej organizácii (WTO) proti indonézskym obmedzeniam na vývoz surovín používaných na výrobu nehrdzavejúcej ocele. Tieto obmedzenia neférovo okliešťujú prístup výrobcov z EÚ k surovinám na výrobu ocele, predovšetkým k niklu, ako aj k šrotu, uhliu a koksu, železnej rude a chrómu. EÚ takisto namieta proti dotáciám, ktoré podnecujú indonézskych výrobcov využívať miestne zdroje a uprednostňovať domáce výrobky pred dovážanými výrobkami, čo je v rozpore s pravidlami WTO.
Komisárka pre obchod Cecilia Malmströmová v tejto súvislosti uviedla: „Výrobcovia ocele z Únie sú pod veľkým tlakom a doplácajú na dôsledky celosvetovej nadmernej kapacity a jednostranných obchodných obmedzení. Vývozné obmedzenia, ktoré zaviedla Indonézia, ohrozujú ďalšie pracovné miesta v oceliarskom priemysle EÚ. Napriek nášmu intenzívnemu úsiliu Indonézia tieto opatrenia ponechala v platnosti a na január 2020 dokonca ohlásila nový zákaz vývozu. My teraz musíme konať, aby sme zabezpečili dodržiavanie pravidiel medzinárodného obchodu. Preto dnes v rámci WTO podnikáme právne kroky na to, aby sa tieto opatrenia čo najskôr zrušili.“
Toto rozhodnutie len potvrdzuje záväzok EÚ rozhodne a dôrazne presadzovať pravidlá multilaterálneho a bilaterálneho obchodu v situáciách, pri ktorých dôjde k ohrozeniu európskych záujmov. Rovnako tiež podčiarkuje pretrvávajúci záväzok EÚ voči WTO a jej mechanizmu na urovnávanie sporov ako nestrannému a účinnému prostriedku na dodržiavanie a presadzovanie pravidiel svetového obchodu.
Medzi opatrenia, ktoré EÚ namieta, patria:
- zákazy a obmedzenia vývozu surovín na výrobu nehrdzavejúcej ocele, hlavne niklu,
- požiadavky na domáce spracovanie a povinný predaj na domácom trhu, ako aj zložité a nejasné postupy udeľovania vývozných licencií a požiadavky ovplyvňujúce prístup k surovinám, ako napr. k niklu, ale aj železu, chrómu, kovovému odpadu a šrotu, uhliu a koksu,
- systém oslobodenia od dovozného cla, ktorý podmieňuje poskytnutie určitých výhod pre dovoz strojov, tovaru a iného materiálu pre výrobný proces v novozriadených alebo modernizujúcich sa továrňach tým, že najmenej 30 % zariadení a strojov musí pochádzať z domácej výroby.
Konzultácie, o ktoré EÚ požiadala, sú prvým krokom v postupe urovnávania sporov vo WTO. Ak nedôjde k uspokojivému riešeniu, EÚ môže požiadať WTO o vytvorenie poroty, ktorá v danej veci rozhodne.
Súvislosti
V súčasnosti je EÚ účastníkom 42 sporov v rámci WTO a 3 sporov v rámci svojich obchodných dohôd. Počas posledných piatich rokov viedli spory iniciované Úniou k odstráneniu diskriminačných daní, nezákonných ciel či vývozných obmedzení na kľúčových trhoch, ako je Rusko, Čína, USA a Južná Amerika, a k opätovnému otvoreniu trhov v hodnote 10 miliárd eur za rok.