europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä brexit a rovnaké platy pre ženy

Tento týždeň čaká poslancov rozhodujúce hlasovanie o brexite. Pripomenú si 75. výročie oslobodenia Osvienčimu.

Hlasovanie o brexite

V stredu 29. januára o šiestej večer budú poslanci počas svojho bruselského plenárneho zasadnutia hlasovať o dohode o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ. Odchádzajúci člen únie by mal spoločný klub opustiť tento piatok 31. januára. Na prijatie dohody je potrebná jednoduchá väčšina poslancov. Členovia zákonodarného zboru nedávno prijali uznesenie, kde zdôrazňujú, že dohodu schvália len vtedy, ak Spojené kráľovstvo poskytne dostatočné záruky pre práva občanov.

Pracovný program Európskej komisie

Vo štvrtok ráno zavíta do parlamentu predsedníčka komisie Ursula von der Leyen. Poslancom v pléne predstaví pracovný program európskej exekutívy na tento rok.

Pocta obetiam holokaustu

V stredu počas slávnostného plenárneho zasadnutia si parlament uctí pamiatku ľudí, ktorí prišli o život počas holokaustu. Tento rok uplynulo 75 rokov od oslobodenia nacistického koncentračného tábora v Osvienčime. Stalo sa tak 27. januára 1945. Nacistický režim vyvraždil počas druhej svetovej vojny viac ako 6 miliónov židov, Rómov a ostatných prenasledovaných ľudí.

Jedna nabíjačka pre všetky mobily

Vo štvrtok sa budú poslanci hlasovať o uznesení, kde žiadajú zavedenie jednotnej nabíjačky pre mobily, tablety, čítačky elektronických kníh a podobné mobilné zariadenia.  Staré mobilné nabíjačky generujú každoročne 51 tisíc ton elektronického odpadu. Jedna nabíjačka pre všetko nielen zníži množstvo tohto odpadu, ale aj zjednoduší život občanom, zlepší bezpečnosť a interoperabilitu.

Viac..  Nemecko uľahčilo cudzincom z krajín mimo EÚ prístup na svoj trh práce

Platové rozdiely medzi mužmi a ženami

Aj keď princíp rovnakej odmeny za rovnakú prácu bol zakotvený už v Rímskej zmluve z roku 1957, ženy doteraz zarábajú menej ako muži. V priemere je to o 16% menej za hodinu, ak porovnávame rovnaké pracovné zaradenie. Parlament opätovne žiada zaviesť konkrétne opatrenia na vyrovnanie týchto rozdielov. Tento štvrtok bude znovu hlasovať o krokoch, ktoré by mali zabezpečiť rovnaké platy bez ohľadu na pohlavie.

Indický zákon o občianstve

Poslanci sa budú venovať kontroverznému indickému zákonu o občianstve, ktorý nadobudol účinnosť koncom minulého roka. Moslimovia, ktorí utekajú pred prenasledovaním na základe svojho vierovyznania, nemajú podľa neho nárok na získanie indického občianstva. Utečencom s iným vierovyznaním je to umožnené.

Západný Balkán

Predseda EP David Sassoli sa v utorok stretne s predsedami chorvátskeho parlamentu a parlamentov krajín západného Balkánu. Spoločne budú hovoriť o tom, ako sa postupuje pri prístupových rokovaniach. Toto stretnutie sa bude konať v rámci príprav na májový summit EÚ-západný Balkán v chorvátskom Zagrebe.

O dac

Odporúčame pozrieť

Von der Leyenová hovorí o víťazstve, EPP chce mať predsedu eurokomisie

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v nedeľu večer vyhlásila, že jej Európska …

Consent choices