„Začali sme v pondelok 27. januára na Stálom zastúpení SR pri EÚ v Bruseli, práve na pamätný deň oslobodenia koncentračného tábora v Osvienčime, ktorý ukázal, čoho sú schopní ľudia, ktorí uverili ideológii o nadradenej a podradnej rase,“ zdôvodnil Pollák.
Spoločne s predsedom Európskeho parlamentu Davidom Maria Sassolim a komisárkou pre rovnosť Helenou Dalli pokračovali na druhý deň 28. januára v Európskom parlamente. Participovali aj ďalší poslanci rómskej národnosti Lívia Járóka a Romeo Franz. Minútou ticha a príhovormi si uctili obete holokaustu predseda EP Sassoli spoločne s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyen počas stredajšieho plenárneho zasadnutia.
„Možno na začiatku aj mnohí Slováci tlieskali, že Hitler chce urobiť poriadky so Židmi a Cigánmi, no nakoniec v koncentračnom tábore zomierali aj Slovania. Jednoducho všetci tí, ktorých Hitler označil za nedokonalých,“ doplnil Pollák. „V čase, kedy je extrémizmus na vzostupe musíme odsúdiť každé zlo či nenávisť. Ľudí nemôžeme deliť na základe predsudkov. Posudzujme ich podľa ovocia, podľa toho, ako sa správajú. Ak akýkoľvek jednotlivec spácha zlý skutok, priestupok, trestný čin, treba ho spravodlivo potrestať. Nemôžeme však zovšeobecňovať, či uplatňovať kolektívnu vinu. Holokaust nám ukázal, aké to môže byť nebezpečné.“