koronavirus, rodina
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Ekonomicky najohrozenejšími sú podľa analytičky domácnosti jedného rodiča s deťmi

BRATISLAVA – Ekonomicky najohrozenejšími sú domácnosti jedného rodiča s deťmi a domácnosti osamelých seniorov. Boj so šírením nákazy COVID-19 priniesol na Slovensku počas uplynulých týždňov podľa analytičky Wood & Company Evy Sadovskej mnohé opatrenia s dopadom na chod domácností. Nutnosť zostať s deťmi doma a zabezpečiť im dostatočné študijné podmienky, eliminácia osobného kontaktu s inými ľuďmi, obmedzenia v súvislosti s vykonávaním profesie, a v neposlednom rade strata či pokles príjmov. Toto všetko aktuálne podľa analytičky rieši denne drvivá väčšina slovenských domácností.

Podľa najaktuálnejších údajov Eurostatu za rok 2018 nedokáže čeliť neočakávaným finančným výdavkom takmer tretina slovenských domácností. Tento problém je najvypuklejší v prípade domácností jedného rodiča s deťmi, nakoľko až 56,5 % takýchto domácností sa nedokáže vysporiadať s neočakávaným finančnými výdavkami. Nasledujú domácnosti osamelých seniorov vo veku nad 65 rokov, kde sa s neschopnosťou čeliť nečakaným výdavkom stretáva polovica z nich.

Nielen neočakávané výdavky, ale už aj tie existujúce v podobe účtov, faktúr či splátok dávajú mnohým Slovákom a Slovenkám zabrať. Byty či domy sa v čase karantény podľa analytičky stávajú veľmi dôležitými miestami, kde trávime väčšinu nášho času. Pre mnohé slovenské domácnosti ale náklady na bývanie predstavujú pomerne veľké bremeno. Bývanie je najväčšou záťažou najmä pre domácnosti jedného dospelého člena a to žijúceho single alebo s dieťaťom.

Jedným z prvých opatrení v boji proti šíreniu nákazy bolo na Slovensku zatvorenie škôlok a škôl. Rodičia tak zostali na OČR alebo prešli v rámci svojich pracovných možností na prácu z domu. Nutnou výbavou každého školáka sa tak stali počítač a internet. Nie všetky domácnosti s deťmi sú nimi podľa Sadovskej vybavené. Podľa údajov Eurostatu si počítač nemôžu dovoliť viac ako štyri percentá slovenských domácností s deťmi, v prípade domácností jedného rodiča s deťmi ide dokonca o podiel na úrovni 10 %. Ani pripojenie na internet nie je samozrejmosťou.

Viac..  Prebytok bežného účtu eurozóny vzrástol v marci na takmer dvojročné maximum

Na Slovensku žije v stiesnených podmienkach vyše tretina obyvateľov. V preplnenej domácnosti žijeme vtedy, ak napríklad manželský pár nemá vlastnú izbu, alebo ak súrodenci tínedžeri opačného pohlavia nemajú svoju vlastnú izbu. Viac ako polovičný podiel domácností, ktoré bývajú stiesnene, je v domácnostiach dvoch dospelých s viac ako tromi deťmi, v domácnostiach viac ako troch dospelých s deťmi, ale aj v prípade domácností jedného rodiča s deťmi.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

skola

Ovocie, zelenina, mlieko do škôl: Europoslanci chcú viac peňazí a menej byrokracie

V uznesení prijatom v utorok poslanci žiadajú viac financií a zjednodušenie školského programu EÚ pre …

Consent choices