Merkel
Nemecká kancelárka Angela Merkel. PHOTO: © European Union.

Nemecko s Francúzskom navrhujú záchranný program za 500 mld. eur

Francúzsko a Nemecko navrhujú program v objeme 500 mld. eur na obnovu ekonomiky po pandémii koronavírusu. Fond sa má zameriavať na krajiny najviac zasiahnuté krízou. Dohodli sa na tom v pondelok nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron. Financie sa nemajú poskytovať ako pôžičky, ale vo forme dotácií. Peniaze si má Európska komisia (EK) požičať na finančných trhoch a v dlhodobejšom horizonte ich splatiť z únijného rozpočtu, uviedla Merkelová po spoločnej videokonferencii s Macronom.

Iniciatíva znamená výrazný posun v postoji kancelárky Merkelovej, ktorá doteraz odmietala myšlienku zdieľania dlhov v rámci EÚ, upozorňuje portál bbc.com. Francúzsky prezident označil návrh za významný krok pre udržanie jednoty eurozóny. Dotácie sa majú podľa oboch lídrov použiť aj na financovanie ekologických projektov.

Návrh privítala predsedníčka EK Ursula von der Leyenová ako správnu odpoveď na ekonomické výzvy, ktorým čelí Európa. Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagarde označila plán za „ambiciózny, cielený a vítaný“.

Viac..  F. Villeroy: Údaje o inflácii posilňujú dôveru v redukciu úrokov začiatkom júna

Ak má program platiť, musia sa na ňom zhodnúť všetky členské štáty únie. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v reakcii na francúzsko-nemeckú iniciatívu uviedol, že jeho krajina je ochotná podporiť iných členov úvermi, avšak nie dotáciami. „Naša pozícia zostáva nezmenená… očakávame, že (rozpočet EÚ) bude odrážať nové priority a nebude sa zvyšovať jeho strop,“ napísal kancelár na svojom twitterovom účte.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Nemecko

Odchod z EÚ by Nemecku podľa ekonómov spôsobil vážnu krízu

Prípadné vystúpenie z Európskej únie by spôsobilo Nemecku vážnu hospodársku krízu a trvalú stratu prosperity …

Consent choices