europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Veľký plán obnovy: Europoslanci privítali návrh ozdravných opatrení z dielne Európskej komisie

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen poslancom v stredu predostrela plán hospodárskej obnovy Únie v hodnote 750 mld. eur a prepracovaný návrh dlhodobého rozpočtu EÚ.

Balík opatrení na obnovu Únie je zameraný na budúce generácie, zdôraznila počas rozpravy šéfka exekutívy EÚ Ursula von der Leyen. Štátna tajomníčka chorvátskeho ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Nikolina Brnjac, ktorá vystúpila v rozprave v mene Rady (ministrov) EÚ, sa zaviazala intenzívne pracovať na dosiahnutí dohody členských štátov a Parlamentu na novom ozdravnom balíku.

„Európska solidarita je späť a v EÚ otvárame novú kapitolu,‟ vyhlásil Manfred Weber (EPP, DE). Nové finančné prostriedky musia byť podľa neho vynaložené na nové myšlienky, nie na staré problémy Európy. „Solidarita ide ruka v ruke so zodpovednosťou,‟ a preto musí byť vopred jasné, ako sa poskytnuté prostriedky splatia, zdôraznil. V tejto súvislosti vyzdvihol potrebu nových zdrojov financovania EÚ, na ktorom by sa mali podieľať aj digitálni giganti.

Iratxe García Perez (S&D, ES) sa poďakovala Ursule von der Leyen za ambiciózny návrh plánu obnovy, pri ktorého finalizácii môže Európsky parlament zohrávať „úlohu, ktorá mu prináleží‟. V stávke je prežitie európskeho projektu, a preto by Rada mala prijať nový Viacročný finančný rámec kvalifikovanou väčšinou, aby sa Únia nestala „rukojemníkom štyroch členských štátov, ktoré uprednostňujú národnú reakciu pred európskou‟.

„Ide o zásadnú zmenu, ktorá nemá v histórii Európy obdobu,‟ vyhlásil Dacian Ciolos (RE, RO). „Viacročný finančný rámec a ozdravný plán sa musia zamerať na budúcnosť,‟ ktorej základnými kameňmi budú Európsky ekologický dohovor a digitálna agenda, uviedol. „Môžeme nesúhlasiť s niektorými detailmi, ale tento prístup naozaj vítam‟, zdôraznil pripomínajúc členským štátom, že „EÚ nie je bankomat‟ a že „solidarita vychádza z hodnôt“.

Jörg Meuthen (ID, DE) odmietol navrhovaný balík ako „úplne zlý a nezmyselný‟. Návrh podľa neho nemá riadny právny základ ani ekonomický zmysel a je nezodpovedný. Komisia chce míňať peniaze, „akoby zajtrajšok ani neexistoval‟, dodal a zdôraznil, že cena pre európskych daňových poplatníkov je vysoká.

Viac..  R. Raši: Krajiny EÚ chcú o jeden rok predĺžiť zúčtovanie starších eurofondov

Ska Keller (Zelení/EFA, DE) vyhlásila: „Nesmieme opakovať veľké chyby z minulosti a vnucovať krajinám úsporné opatrenia a ideológiu slepého trhu. Namiesto toho musíme zaistiť, aby boli peniaze vhodne investované do projektov, ktoré prinesú dlhodobý úžitok a pomôžu vytvoriť pracovné miesta a zachrániť jedinú planétu, ktorú máme.‟

Johan van Overtveldt (ECR, BE) vyhlásil: „Pokiaľ umožníme pôžičky a granty, musia existovať jasné podmienky. Peniaze musia ísť tam, kde sú najviac potrebné, a pre naše podniky musia byť vytvorené ochranné mechanizmy. Ľudia, ktorí pracujú a šetria, by nemali tieto programy platiť.‟

„Namiesto jasného dištancovania sa od minulých dogiem,‟ plán obnovy sa zastavil „na polceste‟, uviedla Manon Aubry (GUE/NGL, FR). Poslankyňa privítala nové návrhy v oblasti vlastných zdrojov financovania EÚ a vyzvala na zrušenie krízových dlhov, zavedenie priamych netermínovaných úverov pre členské štáty a podmienenie verejnej podpory sociálnymi aspektmi.

Európska komisia predložila aj prepracovanú verziu svojho pracovného programu na rok 2020, ktorý sa prioritne zameria na opatrenia na podporu ozdravenia a posilnenia EÚ.

Ďalší postup

Parlament a Rada budú v najbližších týždňoch diskutovať o nových návrhoch z dielne Komisie a počas následných rokovaní rozhodnú o ich konečnom znení.

O dac

Odporúčame pozrieť

Viktor Orbán

Európska komisia: V dotazníku Orbánovej vlády sú úplne nepravdivé tvrdenia

Európska komisia (EK) nebude komentovať detaily aktuálneho dotazníka maďarskej vlády týkajúceho sa suverenity Maďarska. Vyhlásil …

Consent choices