Polícia SR vyzýva občanov, hlavne maloletých, aby zvážili obsah videí, ktoré uverejňujú na sociálnej sieti TikTok.
Polícia vyzýva aj rodičov, ale aj užívateľov, aby dávali pozor na nástrahy na tejto sociálnej sieti.„Neškodné sledovanie zo strany cudzích ľudí sa môže pretransformovať do vydierania alebo kyberšikany,“ uviedlo prezídium v statuse na Facebooku.
Riešením nie je zákaz
Podľa Polície Slovenskej republiky by rodičia nemali riešiť „nové technológie striktným zákazom“, ktorý by mohol ešte viac motivovať neplnoletých, aby si založili účet napriek zákazu rodičov. „Racionálnejšie je viesť s tínedžermi debatu, v ktorej im budú vysvetlené možné riziká uvedené v tejto tlačovej správe. V prípade mladistvých do 15 rokov odporúčame, aby bol medzi priateľmi/fanúšikmi ich účtov na sociálnych sieťach jeden z rodičov s cieľom kontroly zverejňovaného obsahu,“ uviedla polícia.
Polícia Slovenskej republiky odporúča 9 rád, ako bezpečne používať TikTok:
1. Ak si odmietate uzamknúť účet pre svojich priateľov, uvedomte si, že medzi masou neznámych priateľov sú ľudia, ktorí vám môžu a chcú ublížiť, a preto tomu prispôsobte obsah svojich videí2. Zverejňujte iba také videá, za ktoré sa nebudete hanbiť3. Nezverejňujte také videá a informácie, z ktorých by neznámy človek mohol zistiť v ktorom meste, nebodaj na ulici bývate4. V prípade, že vás budú iní užívatelia obťažovať komentármi, zablokujte si ich5. Ak šikanovanie z ich strany bude pokračovať naďalej inou formou, obráťte sa na rodiča, kamaráta alebo učiteľa6. Nikdy nepristupujte na podmienky ľudí, ktorí by vás takouto formou vydierali, nestraťte svoju hrdosť a vždy situáciu riešte s chladnou hlavou7. Nepublikujte videá, na ktorých ste sporo oblečení, pretože sa takouto formou podieľate na výrobe obsahu pre pedofilov8. Nikdy nikomu neposielajte svoje nahé fotografie alebo videá, ani vo forme súkromnej správy9. Zapájajte sa iba do takých výziev, pri ktorých vám nič nehrozí (to, že niekto pred vami výzvu splnil neznamená, že vám sa to podarí)
POLÍCIA VARUJE RODIČOV A TÍNEDŽEROV PRED NÁSTRAHAMI SOCIÁLNEJ SIETE TIKTOK: RADY A TIPY NA KONCI ČLÁNKU
S viac ako 800…
Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Streda 15. júla 2020