Miko
Zdroj: Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Na Orave pribudli kilometre nových cyklociest. Za eurofondy prepojili slovenskú a poľskú stranu

V lone nádhernej oravskej prírody vznikli kilometre nových cyklotrás typu “singletrack”, ktoré prepojili už existujúcu sieť cyklotrás na slovenskej, aj poľskej strane. S celkovou dĺžkou 9,1 km sa postupne napájajú na ďalších, už vybudovaných 30 km. Priamo nadväzuje na trasy na poľskej strane, na území gminy Zawoja. Na svoje si prídu nielen nároční jazdci, ale aj rodiny s deťmi, keďže v rámci projektu sa buduje viacero okruhov s rôznou náročnosťou a viacerými dĺžkami. Babia Hora Trails zároveň vedie aj pozdĺž niekoľkých obcí. Cykloturisti budú mať možnosť zastaviť sa napríklad pri prameni Slanej vody, na mieste, kde za Rakúsko-Uhorska boli veľmi známe kúpele. V súčasnosti je na mieste možné nájsť prameň a nový altánok, v ktorom sa dá počkať v prípade zlého počasia a občerstviť sa.

Pre nadšencov cyklistiky sa rovnako vybuduje aj Centrum integrovanej cyklistiky, ktoré poskytne východiskový bod pre turistov prichádzajúcich do Oravskej Polhory. Okrem budovy poskytne tiež tréningovú plochu, možnosť ísť sa pozrieť na vyhliadkovú vežu a tiež zapožičanie špeciálnych bicyklov pre zdravotne postihnutých. K dispozícii bude tiež mapa cyklotrás, aplikácia s turistickým sprievodcom, ktorá umožní vopred si naplánovať trasu podľa dĺžky a náročnosti. V rámci novovybudovaných trás sa však myslelo aj na tie už existujúce. Na mnohých miestach pribudli informačné tabule s vyznačenými chodníkmi a trasami. Jedna z nich napríklad vedie priamo k najsevernejšiemu bodu Slovenska. Novovybudovaná komplexná sieť cyklotrás bude na slovenskej strane zahŕňať lokality Modralová – Slaná voda – Oravská Polhora.

Viac..  R. Raši: Krajiny EÚ chcú o jeden rok predĺžiť zúčtovanie starších eurofondov

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Nechceme zo Slovenska druhé Maďarsko

Európska ľudová strana navrhuje diskusiu o situácii na Slovensku na budúcotýždňovom plenárnom zasadnutí. Podľa europoslanca …

Consent choices